ŘEPIK LÉKAŘSKY - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

ŘEPIK LÉKAŘSKY

Bylinky > Herbář
   
Samotný německý název Konigskraut -  královská bylina naznačuje s jakou velkolepou léčivou rostlinou máme co dělat. Roste na slunečných a suchých místech, na okrajích lesů a cest, na mezích a chodnících, na kopcích a  svazích, v prosvětlených lesích i na rumištích. Malé žluté kvítky tvoří dlouhé hrozny, podobné divizně. Celá rostlina je jemně chlupatá, má velké listy, podobné divizně, až deset centimetrů dlouhé, přetrhané lichozpeřené. Rostlina dorůstá  do výšky osmdesát centimetrů a patří do téže čeledi (růžovitých) jako kontryhel. Sbírá se kvetoucí nať v době květu v červnu až srpnu. Tato léčivá rostlina má velmi  staré dějiny, znali ji už staří Egypťané. Řepík má velké léčivé účinky při všech zánětech v krku, ústech, v hrtanu. Měli bychom na tuto rostlinu pamatovat při angíně, onemocnění krku, skorbutu a zápalech sliznice dutiny ústní. Lidé, kteří při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají, by měli denně preventivně kloktat řepíkem. Listy dobře účinkují při chudokrevnosti, ranách  a
 s úspěchem se užívají při revmatismu, bolestech v kříži (hexenšus), těžkostech  při trávení, tvrdnutí jater a při chorobách sleziny. Denně se pijí až dva  šálky čaje.
 
Každý by se měl snažit udělat si  jednou či dvakrát v roce bylinkovou koupel z řepíkového nálevu. Děti, mající  tbc krčních uzlin, měly by se denně v řepíku koupat.
 
Řepík patří mezi naše nejlepší léčivé  rostliny, a to pro svoje svíravé účinky a pro veliký obsah léčivých látek.  Dr. Schlerbaum hovoří: „Třikrát denně jeden šálek čaje léčí rozšíření srdce,  žaludku, střev a rozedmu plic, dále po delším užívání i nemoci ledvin a  měchýře.“
 
Při křečových žilách a bércových  vředech je možné vřele doporučit řepíkovou mast, která má podobné užití jako  mast z měsíčku.
 
Při onemocnění jater se užívá čajová  směs ze 100g řepíku, 100 g svízele a 100 g mařinky vonné. Denně se pije jeden  šálek na lačno a přes den dva šálky po doušcích.
 

   
ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ
 
V
 
Čaj:           Jedna  čajová lžička byliny na 1/4 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme.
 
Koupel: 200 g bylinek na celkovou  koupel.
 
Směs na nemocná játra: Řepík, svízel,  mařinka-smícháme rovným dílem. Jedna vrchovatá čajová lžička na 1/4 litru  vody, spaříme, krátce vyluhujeme.
 
Příprava masti: Jedna vrchovatá  dvouhrst nadrobno nařezaných květů, listů a stonků na250 g vepřového sádla  (viz ve všeobecné části - příprava masti a přípravu masti u měsíčku  zahradního).
 

Návrat na obsah