KAMENY - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

KAMENY

Bylinky > Bylinky dle nemocí > I-J-K
KAMENY
Připravíme směs pozůstávající z 15 g plodu šípku, 15 g plodu jalovce, 20 g listu břízy a 100 g kořene mořeny barvířské. Tři
čajové lžičky na tři šálky vody, necháme vařit 5 až 10 minut a pak scedíme. Pijí se 2 až 3 šálky denně teplého čaje. (30)


Čaj z neloupaných šípků obecných jest osvědčeným zmírňujícícm léčivem při všech čtyřech druzích kaménků a upravidelňuje také stolici. S přísadou skořice, medu a mléka poskytují šípky lahodný rodinný čaj, který by se měl píti denně ke snídani. (132)


Smícháme po 20 g drchničky, hlohu a pýru a 10 g mléče, dále 30 g stračky. Třikrát denně šálek horkého odvaru vždy po jídle. Dvě kapky euc. oleje do čaje. Sedací koupele z přesličky. (132)


Lot zázvoru, lot omanu, lot semene petržele, šest lotu cukru. To všechno pořádně utlučeme a promícháme a užijeme plnou lžíci ve víně nebo v polévčičce, pak se posadíme do vodní lázně, do týdně jednou nebo dvakrát - to má kámen rozdrtit. Také se dá uvařit řepný chrást, dát ho do pytlíčku a posadit se na něj do lázně. Také je možno vzít ředkev, nakrájet ji na plátky, roztlouci v hmoždíři, vymačkat šťávu a posadit se do vodní lázně. To má kamínky rozmělnit a rozdrtit. (134)

Kameny fosfátové


20 g plodu šípku, 20 g plodu jalovce, 20 g listu břízy a 40 g kořene mořeny barvířké. Jednu polévkovou lžíci směsi vaříme 5 minut a 30 minut necháme vyluhovat. Pije se šálek dva až čtyřikrát denně před jídlem. (126)
Návrat na obsah