MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ

Bylinky > Herbář > M-N-O-P
Mateřídouška obecná

Sbíraná část: nať

Účinně napomáhá při:

Zánětech horních cest dýchacích a v oblasti trávicího traktu. Bylina má silné desinfekční a antiseptické působení. Používá se při zánětech průdušek, k tlumení kašle, při astmatu.

Dobře působí při trávicích potížích, průjmech, křečích v oblasti břicha. Má celkově uvolňující účinky. Má podobné působení jako Tymián, takže je možné jí Tymiánem nahradit.

Je vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy, ale spíš ve směsi s dalšími bylinami.

Obecný popis:

Mateřídoušky jsou zpravidla silně aromatické nízké keříky nebo vytrvalé byliny s tenkými větvemi, vyrůstajícími obvykle z krátkého dřevnatého stonku. Stonky jsou plazivé, vystoupavé nebo přímé, sympodiálně nebo monopodiálně větvené. Květonosné větve jsou vystoupavé až přímé, téměř oblé nebo tupě až ostře čtyřhranné, rovnoměrně ochlupené nebo s oděním hustším na 2 protilehlých stranách, případně jen na hranách. Hlavní kořen je dřevnatějící, bohatě rozvětvený. Na povrchu listů, kalichů, korun a jiných nadzemních částí se nacházejí přisedlé siličné žlázky. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté nebo přisedlé, čárkovité až okrouhle vejčité, celokrajné nebo zoubkaté, chlupaté nebo lysé. Květy jsou drobné, oboupohlavné nebo funkčně samičí , krátce stopkaté, v lichopřeslenech skládajících koncové protáhlé nebo hlávkovitě stažené, na bázi často přetrhované lichoklasy. Kalich je trubkovitě zvonkovitý, dvojpyský, s 10 až 13 žilkami, horní 3 cípy jsou trojúhelníkovité, dolní 2 cípy užší, šídlovité. Koruna je trubkovitá, mírně až zřetelně dvoupyská, bělavá až sytě růžovofialová. Horní pysk je největší, mělce vykrojený, dolní pysk je trojlaločný. Tyčinky jsou 4, vyčnívající z koruny(u funkčně samičích květů ale často zakrnělé), spodní dvě jsou o něco delší než horní. Tvrdky jsou široce vejcovité až kulovité, s jemnou zrnitou skulpturou, téměř hladké.

Používaná část:

Nať

Způsob použití:

Nať se používá i ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami.
Návrat na obsah