HLAVA - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

HLAVA

Bylinky a přípravby > Bylinky dle nemocí > E-F-H-Ch
HLAVA
Bolesti hlavy


Smícháme 8 g kořene anděliky lékařské a 2 g kořene kozlíku lékařského, směs vložíme do 30 g 45% lihu nebo kvalitní pálenky na 36 hodin. Pak scedíme a uschováme v chladnu a v dobře uzavřené láhvi. Užívá se dvakrát denně 5 kapek na kostku cukru až do zmizení potíží. Tinktura je vhodná i k celkovému uklidnění ,a proti ostatním potížím nervového původu. (78 + 66)


Po 100 g heřmánku a lipového květu, po 50 g meduňky, třezalky, máty, komonice a jmelí. Jednu čajovou lžičku směsi přelijeme sklenicí vřelé vody a necháme20 minut vyluhovat. Scedíme a podáváme neslazené na lačno dvakrát denně. (136 + 46 - 111)


100 g bazalky, 30 g bukvice, 35 g prvosenky, 10 g merlíku. Pijeme ráno a večer šálek hořkého nálevu. Pomáhá i olej máty peprné, který se vtírá na vaz před spaním. (132)


Pomáhá nálev z natě meduňky lékařské. Pijí se dva až tři šálky denně. (78 + 66)


Vše po 10 g: nať meduňky lékařské, nať tymiánu obecného, kořen s natí smetanky lékařské a nať bazalky pravé. Nálev: pijí se dva až tři šálky denně. (78 + 66)


30 g lipového květu, po 20 g natě meduňky a listu jitrocele, 10 g kořene kozlíku, 5 g kořene hořce. Pijí se tři šálky běžně připravovaného odvaru denně, zpravidla však studené. (136)


Matthioli: „Kohož půl hlavy bolí, závrať aneb zteklost z mozku studeného mají, tento flastr na to výborný jest: vezmi šafránu, gumy arabicum auforbium, myrhy, každého půl lotu, směs s bílkem vaječ- ným a přilož na čelo". (74)


20 g majoránky zahradní, 10 g listu máty peprné, 10 g květu heřmánku lékařského. Nálev: pijí se dva šálky denně. (78 + 66)


20 g natě meduňky lékařské, 20 g květu lípy, 20 g listu jitrocele kopinatého a 10 g kořene kozlíku lékařského. Nálev: pije se dvakrát denně šálek čaje. (78 + 66)
20 g natě majoránky zahradní, 15 g natě levandule lékařské, 15 g natě meduňky lékařské, 10 g listu máty peprné a 10 g květu heřmánku lékařského. Nálev: pije se třikrát denně půl šálku čaje. (78 + 66)


Posekejte nadrobno čerstvou nať sporýšovou, namočte ji do octa a přiložte pólo vyždímanou na skráň. (132)


Vše po 10 g: nať majoránky zahradní, nať sporýše lékařského, list šalvěje lékařské a květ lípy. Nálev: pijí se dva šálky denně. (78 + 66)


Půl kg senných lusek svařit ve 20 litrech vody a v tomto odvaru koupat nohy ponořené až po kolena. Potom přemístit nohy do studené vody a „šlapat vodu". Horká lázeň má trvat přibližně 20 minut a následná studená jen jednu minutu. K této zevní aplikaci se váže také vnitřní užívání: večer připravit směs 8 g oddenku puškvorce, 6 g přesličky, 4 g natě zeměžluči a 3 g natě pelyňku pravého. Zalít půl litrem bílého vína. Ráno vinný výluh pět minut povařit na mírném ohni, v přikryté nádobě nechat ustát čtvrt hodiny a přecedit. Užívat třikrát denně na lačno malý pohárek. (135+47-80)


Smíchat jednu polévkovou lžíci routy, natě rebríčku, květu měsíčku a natě pelyňku, přidat dvě polévkové lžíce kořene kozlíku a celé množství spařit 1,25 litrem vřelé vody a nechat vyluhovat pod pokličkou dvě hodiny, pak procedit a osladit medem. Pít dvakrát denně asi po 200 ml, nálev uchovat v chladničce a po třech dnech připravit nový. Recept se osvědčil též při silnějších bolestech cévního původu. (136 + 47-137)


V prevenci některých typů bolesti hlavy/zvi. migrenózních, se osvědčila inhalace dobromyslových par. (136)


Šňupavý prášek proti bolestem hlavy připravíme tak, že se vezmou 4 libry fenyklu, po dvou librách rozmarýnu a majoránky, 1,5 libry meduňky, po jedné libře máty, rozrazilu a kořene kozlíkového, půl libry šalvěje. Vše dobře roztluč a přesej. Užívat asi jako půl hrášku: vtáhnout včas potřeby do každé nosní dírky. (221)


Smícháme stejné díly semena ostropestřce, třezalky tečkované, natě rebríčku a listu pampelišky. Dvě polévkové lžíce směsi spaříme horkou vodou a necháme pod pokličkou vyluhovat jednu hodinu, pak scedíme, osladíme medem a pijeme třikrát denně šálek teplého čaje po jídle. (130)


Obklady: polévková lžíce máty peprné na šálek vody. Několikrát denně přikládáme obklady na čelo. (14)


Tinktura: 50 g sušených květů divizny velkokvěté přelijeme padesáti gramy čistého lihu a necháme v dobře uzavřené sklenici 14 dní stát. Potom přefiltrujeme a užíváme třikrát denně jednu lžičku. (14)


Tinktura: Jeden váhový díl čerstvě řezaného kořene kozlíku lékařského zalejeme jedním váhovým dílem lihu, vodky nebo jiného destilátu. Zazátkujeme a necháme 14 dní za občasného protřepání stát. Precedíme a užíváme třikrát denně 20 kapek na cukr nebo na lžíci vody při bolestech hlavy, ale i při srdeční a nervové slabosti, nervovém rozrušení a žaludeční neuróze. (14)


Připravíme olej: 30 g drcené sušené natě majoránky zahradní naložíme do půl litru olivového nebo jiného kvalitního oleje
a necháme za občasného protřepání 14 dní stát. Potom slijeme a přefiltrujeme. Při bolestech hlavy mažeme olejem čelo. (14)


Hrst suchých květů třezalky tečkované zalijeme olivovým nebo slunečnicovým olejem a necháme 14 dní stát na slunném místě. Občas protřepeme, potom slijeme a vymačkáme. Uskladňujeme v uzavíratelných tmavých lahvích. Pomáhá proti bolestem hlavy nakapaný na cukr. Pomáhá i ke povzbuzení chuti k jídlu a na posílení nervů. (14)


Při bolestech hlavy přikládejte na hlavu čerstvou řezanou nať svízele vonného. (23)


The violky vonné jest dobré proti bolení hlavy a proti velké horkosti v hlavě. Namočíme do něho hadřík a přiložíme si ho na čelo, nebo ještě lépe uděláme, když si violkovým odvarem umyjeme hlavu, zvláště na zadní části. (56)


30 g drceného semena ostropestřce, 20 g kořene a listu pampelišky, 20 g řepíku. Smícháme a dvě čajové lžičky směsi vaříme dvě minuty, 20 minut necháme vyluhovat. Pije se třikrát denně šálek po jídle. (126)


Tinktura: 50 g sušených květů divizny velkokvěté se zalijí 50 g čistého lihu. V dobře uzavřené sklenici necháme 14 dní, pak přefiltrujeme. Užívá se třikrát denně jedna lžička. (40 + 45)


Lidová medicína: doporučuje se odvar z větviček černého rybízu. (40 + 45)


Welserová radí: „Vezmi listy podbělu s vodou z vinných bobulí a přilož dítěti na čelo a za obočí, neboť není dobré, aby se dětem hlava příliš dráždila. Vznikají z toho vodnatelné hlavy." (134)


Vezmi květy černého bezu a trochu je povař ve vodě, dej mezi dva hadříky a přilož dítěti vzadu do týla a taky na
hlavu." (134)


„Hrst jalovčinek, hrst ořechových jader, devět květů šafránu, voda z květů černého bezu, růžová voda. Všechno se má smíchat, namazat na hadřík a přiložit ke spánkům a na čelo." (134)


Směs bylin: list máty, vachta třílistá po 15 g, kozlík lékařský 10 g. Pít třikrát denně šálek. (126)


Směs bylin: 30 g listu vachty, 15 g listu máty, 15 g rebríčku. Pít šálek třikrát denně. (126)


Připravíme odvar ze sporýše lékařského ze dvou polévkových lžic nařezané natě a 500 ml vřelé vody. Vaříme 5 minut a po vychladnutí precedíme. Podáváme čtyřikrát denně 100 ml odvaru před jídlem. (91)


Obvazek z čerstvých listů marinky vonné na čelo mírní ihned i nejurputnější bolesti hlavy. (132)


Při úporných bolestech hlavy: po 10 g merlík, hořec, kozlík, 20 g třezalky a po 5 g sporýše lékařského a prvosenky. Ráno
a večer píti šálek horkého nálevu. Obklady z bezinkového octa stejným dílem s vodou smíšeným za vaz i na čelo, hlavně před spaním. (132)


V létě si udělejte obklad, který nejdříve řádně vymočíte v odstaté vodě a vyždímáte, načež jej potřete kasičkou z reveňových povidel a čerstvého rozsekaného špenátu. Jsou-li bolesti úporné (migréna), vložte si na jazyk trochu soli, nechtě pomalu roztátí a zapijte čtvrt litrem vody v douškách; ulehněte. (132)


Při bolestech hlavy a na posílení nervů užívá se vnitřně třezalkový olej nakapaný na cukr. (40 + 45)





Křeče v hlavě


Svařte 10 g mochnového listí ve čtvrt litru mléka, sceďte a přidejte po čajové lžičce baldriánu, máty, meduňky a routy. Nechtě znovu povařit krátce a pijte při záchvatu koflík, horké. (132)





Bolesti hlavy nervového původu


Jednu čajovou lžičku kozlíku lékařského vaříme 5 minut a necháme 20 minut vyluhovat. Šálek čaje se pije jeden až dvakrát denně, nejlépe odpoledne a k večeru. (126)


Při bolestech hlavy neurotického původu připravíme směs ze 40 g natě sporýše lékařského a 10 g natě třezalky. Jednu čajovou lžičku směsi vaříme dvě minuty a dvacet minut louhujeme. Pije se koflík "třikrát denně před jídlem. (126)


Sluncem pěkné rozkvetlé hvězdicové květy třezalky tečkované se přelijí olivovým, lněným nebo stolním olejem. Tato vsázka se nechá naložena po dobu 10 až 14 dní, při častém promíchání a překlápění. Poté olej, který zatím zčervenal, odfiltrujeme. Pomáhá při nervových bolestech hlavy, neklidném spánku, nervových křečích, křečovitém pláči a


40 g majoránky, po 30 g levandule a máty, po 20 g meduňky a heřmánku. Tři polévkové lžíce směsi spařit 3/4 litrem vroucí vody, ustát 30 minut, potom scedit a přidat jednu polévkovou lžíci medu. Pije se pětkrát denně po 150 ml. (136 + 47-121)


Čajovou lžičku kořene kozlíku lékařského dáme do šálku vody, necháme vařit 5 až 10 minut a poté scedíme. Denně večer vypít l až 2 šálky ohřátého čaje. (30)





Bolesti hlavy, uštknutí hadem, posilující prostředek


Vytrvalá rostlina oimicifuga foetida. Lékovou formou je kořen (0,5 až 4,0 g) rozmělněný na prášek anebo ze stejného množství vodný extrakt. (114)





Návaly krve do hlavy


15 g routy, 25 g šalvěje luční, 25 g rozrazilu, 15 g jmelí, 20 g rozmarýnu. Třikrát denně půl šálku vlažného nálevu. Potírat hlavu olejem levandulovým a obklady z tvarohu na vaz před spaním. (132)





Nervové bolesti hlavy migrenózního typu


Podáváme nepříliš koncentrovaný nálev z listů kopretiny řimbaby, která se jinak jako léčivka neužívá - nebo tento čaj:
po 50 g meduňky, květu petrklíče, natě třezalky a po 20 g kořene kozlíku, šištic chmele a květu levandule. Jednu vrchovatou čajovou lžičku směsi přelijeme sklenicí vřelé vody, necháme 20 minut vyluhovat, scedíme a podáváme neslazené, na lačno, dvakrát denně. (136 + 47-111)


30 g kořene kozlíku lékařského, 30 g natě meduňky, 20 g listu fialky vonné, 10 g listu marinky vonné a 20 g natě zeměžluče. Jedna čajová lžička směsi se spaří čtvrt litrem vařící vody a nechá 20 minut louhovat. Pije se třikrát denně před jídlem. (126)


20 g natě meduňky a yzopu, 30 g kořene pampelišky a po 10 g natě sporýše, natě zeměžluče a listu kozlíku. Směs sušených drobně sekaných bylin rozdělit na 15 dílů a jeden díl dát do litru studené vody. Nechat 5 minut povařit, potom
vyluhovat do vychladnutí, přecedit a vypít během, dne asi po decilitrových dávkách. (136 + 47 - 139)


Vše po 20 g: kořen kozlíku lékařského, list meduňky, nať zeměžluče, nať violky vonné a list marinky vonné. Všechny složky smíchejte v uvedeném poměru. Tři čajové lžičky směsi na tři šálky vody - vařit 5 až 10 minut a scedit. Denně tři šálky teplého čaje. (30)





Bolesti hlavy, nespavost, neklid, nervová slabost, žaludeční křeče


Nařežeme nať nebo jen květ třezalky tečkované na menší kousky a zalejeme vodkou tak, aby byla ponořena. Láhev dobře uzavřeme a necháme stát v teple 14 dní, pak scedíme. Při potížích bereme 10 kapek tinktury ve lžíci vody třikrát denně. (78 + 66) .


Kořen kozlíku lékařského připravíme jako u receptu č. 0391. Při potížích bereme třikrát denně 20 kapek na kostce cukru nebo ve lžíci vody. (78 + 66)





Periodické bolesti hlavy


Po 30 g heřmánkového květu, natě jitrocele kopinatého a jalovcového plodu. Všechny složky smícháme v uvedeném poměru, čajovou lžíci této směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 5 minut vyluhovat a scedíme. Pije se se denně ráno a večer šálek teplého čaje. (30)





Při bolestech hlavy, v klimakteriu, bolestivé menstruaci,nespavosti, nechutenství


Připravíme zapař ze dvou polévkových lžic rozdrcených květů měsíčku lékařského a 400 ml vřící vody. Necháme vyluhovat dvě hodiny, scedíme a užíváme 100 ml třikrát denně před jídlem. (91)





Bolesti hlavy, ale i revmatismus a dna


Pomáhá bukvice lékařská při vnitřním používání ve formě odvaru. Jednu polévkovou lžíci drogy zalejeme 600 ml vřící vody, vaříme tři minuty, necháme 30 minut vyluhovat a pak scedíme. Užíváme třikrát denně 50 až 150 ml, ale pod lékařskou kontrolou. (91)





Pří bolestech hlavy, nervovém rozrušení, žaludeční neuróze, žaludečních křečích, střevní horečce a plynatosti


Pomáhá prášek ze sušeného kořene kozlíku lékařského, který roztlučeme nebo rozemeleme a přelijeme přes žíněné sítko.
Podáváme třikrát denně na špičku nože, zapíjíme vodou nebo vínem. (40 + 45)





Bolesti hlavy, nespavost, neklid, nervová slabost, žaludeční křeče


Do 100 g alkoholu vložíme 20 g šištic chmelu obecného, necháme tři dny na světle a v teple vyluhovat. Scedíme a uschováme v dobře uzavřené láhvi. Před spaním bereme 10 kapek na kostce cukru nebo ve lžíci vody. (78 + 66)





Bolesti hlavy, přepracovanost - ale i proti kašli


Připravíme zapař ze dvou polévkových lžic srdečníku zalitých 500 ml vody, která je ve varu. Necháme vyluhovat dvě hodiny. Z precedeného záparu užíváme 100 ml čtyřikrát denně. (91)





Při bolesti hlavy, duševním rozpoložení, rozrušení, nespavosti, migréně, při přepracování


Jednu čajovou lžičku - cca 5 g - sušeného řezaného kořene kozlíku lékařského dáme do jedné sklenice studené vody a necháme 24 hodin vyluhovat. Tuto studenou dávku je nutno večer vypít naráz. - Kozlík lékařský nelze průběžně užívat delší dobu, neboť může mít škodlivý vliv na srdce. (23)





Bolesti hlavy, migréna, nespavost, závratě, srdeční slabost, kašel, chřipka


Přelejte 10 čajových lžiček sušeného květu prvosenky jarní čtvrt litrem vody a nechtě vyluhovat 10 minut. Tuto dávku během dne vypijte. (23)
Návrat na obsah