Kaštan - jírovec maďal - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

Kaštan - jírovec maďal

Bylinky > Herbář > I-J-K-L
Kaštan - jírovec maďal

Sbíraná část: plod, květ, pupen

Účinně napomáhá při:

Zlepšování pružnosti a pevnosti cévní stěny, velmi dobře působí při křečových žilách, hemoroidech, zánětech žil, trombóze, špatném prokrvování. Snižuje otoky cévní a lymfatické, má protizánětlivé účinky. Podporuje funkci nadledvinek – tvorbu protizánětlivých hormonů – kortizonů. Zlepšuje prokrvení mozku. Plod působí dobře na záněty kloubů, revma a artritidu. Velmi dobrou formou je tinktura z pupenů (gemmoterapie), která v sobě obsahuje účinné látky z celé rostliny.

Obecný popis:

Dorůstá výšky až 30 metrů s kulovitou, mohutnou korunou a kmenem o průměru kolem 2 m. V mládí má hladkou tmavošedou borku, která je později černavá, na lomu červenohnědá a olupuje se v malých šupinách. Kvete v květnu až červnu, případně v červenci. Květy jsou uspořádány ve vzpřímených, hustých, bohatých až 30 cm dlouhých latách. Korunní lístky jsou zbarveny bíle se žlutými a červenými skvrnami. Na okraji jsou zprohýbané a brvité. Příbuzné druhy kvetou červeně či růžově. Pupeny jsou velké a lepkavé. Listy jsou vstřícné, dlanitě složené, pěti až sedmičetné, dlouze řapíkaté. Lístky jsou podlouhle obvejčité, nestejně zubaté, na rubu na žilnatině rezavě chlupaté. Mohou dorůstat délky 10 až 25 cm. Plod je až 6 cm velká, ostnitá, světle zelená tobolka s 1 až 3 tmavě hnědými semeny známými jako kaštany.

Používaná část:

Plod, květ, pupen.

Způsob použití:

Léčebnou formou je tinktura – výtažek z byliny a tinktura z pupenů (gemmoterapie). Z plodu se vyrábí masti a koupele. Některé receptuty užívají květ do čajů.
Návrat na obsah