JMELÍ BÍLÉ - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

JMELÍ BÍLÉ

Bylinky > Herbář
   
Kdo by je neznal? Roste roztroušeně jako parazit na listnatých  stromech, jedlích i borovicích. Již si je nedovedeme odmyslet z našeho života, neboť je
 velkolepou léčivou rostlinou. Na hostitelském stromě vyrůstá v tvaru koule. Vždy zelené listy jsou kožovité a žlutozelené. Bobulky jsou bílé jakoby  sklovité, uvnitř slizovité a       lepkavé.  Lepkavá semena roznášejí ptáci  zobáky nebo (keltští kněží) bylo posvátnou rostlinou, všelékem, který odháněl každé zlo. Kněží je odřezávali zlatými noži a křiváky za slavného ceremoniálu. Staří bylináři je používali jako vynikající a bezpečně působící prostředek proti používat v našich časech jmelí při chronických křečích a hysterických  záchvatech. vynikající jmelí? vždy znovu potvrzují, že léčivky pročišťují organismus a odpuzují choroby.  Používejte těchto pomocníků a tak upevňujte a stále udržujte své zdraví. se přechovávat v termosce, která je vypláchnutá vřelou vodou, nebo čaj před  použitím vždy ohřát ve vodní lázni. odstředivky získá šťáva. omrzlinách). nestrávená trusem.   Jeho rozmnožování je možné pouze takto, neboť semena nevzejdou ani ve vodě ani v zemi. Jmelí je prastará léčivá a čarodějná  rostlina, opředená tajuplností. U druidů padoucnici (epilepsii). Tento prastarý léčivý účinek uznává i  knelppovský lékař Dr. Bohn. Doporučuje
 
Sbírají se listy a slabé větévky, pouze od začátku října do polovice  prosince a v měsících březnu a dubnu. Suší se nadrobno posekané. V ostatních  měsících jmelí léčivé účinky nemá. Nejsilnější léčivé účinky mají                       rostliny     rostoucí na dubech a topolech. Použít můžeme však i ty,             co rostou na jedlích,
 
borovicích    a na ovocných  stromech. Ještě      jedno upozornění ke  sběru: v březnu            a dubnu nemá  jmelí
 
bobulky - ptáci je v zimě sezobali. Proto máme při sběru listů a  větviček méně práce, neboť není třeba obírat lepkavé bobulky, které jsou v  podzimních a zimních měsících ještě na větvích.
 
Častěji se pokládá otázka: Proč tak  vychvaluji jmelí, vždyť je jedovaté. Jmelí, tj. listy a větvičky, nejsou  vůbec jedovaté, jen jejich bobulky jsou při vnitřním použití jedovaté. Když  je však smísíme s vepřovým sádlem na vazelínu a použijeme na omrzlinách,  úspěšně pomohou.
 
Jedna žena měla už dlouhá léta omrzlý  nos a v zimě se s ním už vůbec neodvažovala vyjít z domu. Z roku na rok se  její těžkosti zhoršovaly. Poradila jsem jí, aby si dala na noc obklad z kaše  a bobulí jmelí. Ať to zní i neuvěřitelně, musím přece jen dosvědčit, že za  několik dní se nos vyléčil.
 
Jmelí velmi dobře ovlivňuje funkci  všech žláz, proto je výborným prostředkem na povzbuzení látkové výměny. Jeho  vliv na slinivku břišní je tak dobrý, že po dlouhodobé čajové kúře ztrácí  cukrovka příčinu svého vzniku. Právě lidé, kteří trpí chronickým onemocněním  výměny látkové (metabolismu), by měli zkusit pravidelné pití čaje z jmelí po  dobu půl roku. Jmelí výborně zabírá, není-li v pořádku funkce hormonů. Vtom  případě je třeba pít denně nejméně dva šálky, ráno a večer.
 
Jmelí je také vynikajícím léčivem  proti zvápenatění cév. Vysoce se cení a doporučuje při mrtvici, která by  vůbec nenastala, kdyby se dříve pil pravidelně čaj ze jmelí. Když však již  někdo mrtvici dostal, pak ať pije denně po dobu šesti týdnů tři šálky, tři  týdny dva šálky a dva týdny jeden šálek čaje ze jmelí, a
 

   
to následovně: první šálek z polovice  před a po snídani, druhý před a po obědě a třetí před a po večeři. Čaj ze  jmelí se používá také jako prostředek na zastavení krvácení. Jestliže  vychladlý čaj vtáhneme nosem, zastaví se krvácení z nosu, čaj vnitřně použitý  působí proti krvácení plic, krvácení střev při tyfu a úplavici.
 
Jmelí je výrazným prostředkem pro  srdce a krevní oběh. Při onemocnění krevního oběhu je radno vždy vzít v úvahu  použití jmelí. Má rovněž účinné látky, které normalizují hospodaření celého  těla, a proto způsobuje i na pohled nepochopitelné, tj. že vysoký tlak se  snižuje a nízký tlak se zvyšuje. Tím utiší nepokojné srdce a činnost srdeční  se posilní. Zmizí také všechny průvodní znaky nenormálního krevního tlaku,  jako návaly krve do hlavy, pocity závratě, hučení v uších a poruchy zraku.  Jmelí zároveň účinkuje proti všem chorobám srdce, a proto se může oprávněně  tvrdit, že je nepostradatelným pomocníkem při všech poruchách srdce a  krevního oběhu. V naší uspěchané době, která na každého člověka klade velké  nároky a žene ho stále do větší časové tísně, skutečně takového pomocníka  potřebujeme.
 
Z mnohých dopisů, které jsem až dosud  obdržela, vyplývá, že lidé díky jmelí se v krátkém čase zbavili těžkostí při  vysokém krevním tlaku, při silných poruchách krevního oběhu, únavě, srdečních  poruchách, závratích a nechuti do práce. Cítili se potom dobře a měli opět  radost z práce. Vypijte v průběhu dne po doušcích tři šálky čaje ze jmelí ve  studeném nálevu, neboť tak se vaše srdce a krevní oběh srovnají do normálu, a  to vám zaručí zvýšenou výkonnost v práci. Bylo by vůbec potřebné jednou v  roce absolvovat šestitýdenní kúru s čajem ze jmelí. Pijí se v údobí tří týdnů  denně tři šálky, další dva týdny denně dva šálky a poslední týden jeden šálek  denně. Během těchto šesti týdnů se krevní tlak a krevní oběh zotavují. Bylo  by také vhodné pít po celý rok ráno jeden šálek jmelí, aby se tento dobrý  stav udržel.
 
Jistý muž, mlynář z okolí Mohuče, už  po léta trpěl na nízký krevní tlak v některých dnech tak silně, že nemohl  vykonávat svou práci. Navštívil význačné lékaře nejen v Německu, ale i ve  Švýcarsku, ale bez úspěchu. K mému názoru, že jmelí ještě vždy při všech  poruchách krevního tlaku pomohlo, ať byl nízký či vysoký, se zpočátku stavěl  nedůvěřivě. Byl právě duben a tehdy je jmelí ještě léčivé, takže si je mohl  na stromech nasbírat. Po několika měsících jsem měla v jednom malém městečku  v Horním Rakousku přednášku, na níž mlynář seděl v první řadě. Po přednášce  pověděl všem posluchačům jak se jeho nízký tlak užíváním jmelí upravil.
 
I ženy by měly jmelí užívat.  Znormalizovaný krevní oběh utiší poruchy dělohy a menstruace, především silné  měsíční krvácení, jakož i krvácení u šestinedělky. Při těžkostech klimaktéria  provázených bušením a zrychlováním tepu srdce, návaly, pocity strachu a  poruchami dýchání, měl by se pít čaj ze jmelí více roků. Těžkosti se zcela ztratí  a už nemáme pocit, že jsme v přechodu, čerstvá šťáva ze jmelí může vyléčit i  neplodnost ženy. Jmelí je třeba dobře umýt a ještě z čerstvého získáme šťávu  na odstředivce. Užíváme pak 25 kapek ve vodě nalačno, půl hodiny před snídaní  a stejně tak večer před spaním. Kapky ze jmelí je možné dostat v lékárně.
 
Před časem proběhla tiskem zpráva z  Londýna, že tři nezávisle pracující skupiny výzkumníků dospěly k závěru, že  vysoké procento žen nad 50 roků dostává rakovinu prsů, když při vysokém  krevním tlaku
 

   
delší dobu používaly lék (Reserpin)  na jeho snížení. Proč podstupovat takové riziko, když máme naše
 
V     poslední  době medicína používá jmelí preventivně za účelem předcházení rakovině.  Zkušenosti
 

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ
 
Čaj:            Čaj ze jmelí se  připravuje pouze ve studeném stavu. Jednu vrchovatou čajovou lžičku
 
dáme na noc do 1 /4 litru studené  vody, ráno se jen ohřeje a scedí. Je-li třeba na den větší množství, musí
 
Tinktura: V lékárně je možno koupit  kapky ze jmelí hotové.
 
Čerstvá šťáva: Čerstvé listy a větvičky se umyjí a ještě ve vlhkém  stavu se z nich za pomoci
 
Vazelína: Čerstvé bílé bobulky jmelí se smísí se sádlem na vazelínu  (použijí se jen zevně při
 

Návrat na obsah