Mast z třezalky - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

Mast z třezalky

Bylinky > Produkty z bylinek > Mati, oleje a mazání
Je skvělá na rozmasírování a léčení jizev, škrábanců, pupenců od hmyzího bodnutí, na popáleniny, na bolavá kolena a záda, na ekzémy, na zánětlivá místa na kůži, na hemoroidy….
Mast se vyrábí z květů, které si nasbíráme za plného slunce. Kvítka buď otrháme a dáme sušit nebo celou kvetoucí nať zavěsíme a po zaschnutí květy odrolíme. Třezalku tečkovanou bezpečně poznáme  – zbarví nám prsty pigmenem hyrepicinem (léčivá látka). Usušené květy jsou ke zpracování vhodnější, neboť neobsahují vodu, která je často příčinou zplesnivění masti či oleje.
Třezalkovou mast vyrábím dvěma způsoby.
1. Připravím si třezalkový olej – suché květy třezalky vložím do sklenice a zaliji olejem (pro výrobu masti postačí slunečnicový) tak, aby byly všechny květy ponořené. Sklenici uzavřu a postavím na slunné místo na cca měsíc. Olej bude mít díky barvivu rudý odstín. Po měsíci obsah lahve scedím přes plátýnko.
Mast vyrobím jednoduchým způsobem – olej zapracuji do lékařské vazelíny v poměru 1:2 nebo do oleje vmíchám 10% rozehřátého včelího vosku.
2. Do rozpuštěného vepřového vnitřního sádla nebo jiného tuku přidám tolik sušených květů třezalky, aby byly ponořené. Při 60 stupních nechám 15 min luhovat, poté odstavím do druhého dne. Druhý den zahřeji, scedím a je-li třeba, přidám trochu včelího vosku a naliji do kelímků.
Návrat na obsah