HLASIVKY - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

HLASIVKY

Bylinky > Bylinky dle nemocí > E-F-H-Ch
HLASIVKY
Hlasivky namožené


Vezmeme 5 g listů šalvěje a po 10 g listů máty peprné a květu měsíčku. Byliny přelijeme litrem vřelé vody, necháme vyluhovat do zchladnutí asi na 40 °C, potom scedíme a přidáme 100 g medu. Z termosky kloktat a popíjet během dne. Prospívá též podávání čerstvé šťávy z bílého zelí, oslazené medem a přidané do čaje z řepíku. (136 + 47 - 94)


Kloktat nálevem ze slézu okrouhlolistého, vyvařeninu smíchat s ječnou moukou na kaši a tu přikládat přes noc formou obkladů - náplastí. (136 + 47 - 76)


Účinné kloktadlo: smíchat po 20 g šalvěje, květu divizny, květu akátu (nebo heřmánku) a dvou strouhaných kaštanů. Jednu vrchovatou čajovou lžičku směsi vhodit do asi 200 ml studené vody, krátce povařit, nechat ustát, pak scedit a přidat na špičku kulatého nože jedlé sody. Kloktat vícekrát denně. (136 + 47-214)

Proti namoženým hlasivkám a chrapotu


100 g řepíku vařit v půl litru vody, až zbude 300 ml. Současně přelít okvětní lístky z jedné větší červené růže asi 100 ml vroucí vody a nechat jednu hodinu vyluhovat. Po scezení oba výluhy spojit a přidat čtvrt kg medu, dobře promíchat a brát šestkrát denně jednu polévkovou lžíci. Současně je vhodné, zvláště v těžkých případech, dávat na krk obklady ze sporýšového odvaru nebo práškovanou nať sporýše rozetřít s máslem a přikládat. (136 + 47 - 55)

Obrna hlasivek


Při obrně hlasivek spaříme jednu vrchovatě naplněnou čajovou lžičku svízele syřišťového na čtvrt litru vody a krátce vyluhujeme. Pijeme nejprve půl šálku na lačno třicet minut před snídaní a pak během dne po doušcích. Při těžkých onemocněních se mají přes den vypít čtyři šálky čaje. (123)

Zánět hlasivek


Kloktadlo: dvě hrsti řepíku vařit v jednom litru vody tak dlouho, až se voda vyvaří na třetinu a kloktadlo je hotové. (126)
Návrat na obsah