KAŠEL - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

KAŠEL

Bylinky a přípravby > Bylinky dle nemocí > I-J-K
KAŠEL
Proti kašli používáme sirup faráře Kneippa: Vezmeme hrst jitrocelových listů, půl hrsti podbělových listů a půl hrstě listů pelyňku. Směs vaříme v půl litru vody pět minut. Scedíme a do odvaru přidáme několik lžic medu. Vaříme tak dlouho, až vznikne řídký sirup, který užíváme teplý každou čtvrthodinu jednu lžičku. (14)


Připravíme směs po 10 g proskurníku, podbělu, jitrocele kopinatého, natě mateřídoušky, rozrazilu, dobromysli, po 5 g X plodu fenyklu, natě komonice lékařské, listu plicníku lékařského a slézu, 5 g květu divizny, 25 g natě yzopu. Jednu polévkovou lžíci směsi vaříme 5 minut ve čtvrt litru vody, 20 minut vyluhujeme. Pijeme třikrát denně před jídlem. (126)


l lžíce dubové kůry, l lžíce kmínu, l lžíce podbělu, 7 hřebíčků, l lžíce citronu a l lžíce lesního medu. Vše smícháme, dáme do půl litru vody a 8 minut vaříme. Pijeme 7 až 14 dní. (136 + 47-25)


Jestliže selhaly všechny prostředky, pomůže zaručeně, rozkvedláte-li jeden žloutek z čerstvého vejce s rozstrouhaným křenem a příslušným množstvím medu. (132)


Smíchejte 20 g natě jablečníku, 20 g jitrocele kopinatého, 30 g květu prvosenky a 30 g natě rozrazilu lékařského. Jednu čajovou lžičku této směsi přelejte šálkem vroucí vody a pak nechtě 5 minut vyluhovat. Po scezení se pijí 3 až 4 šálky teplého čaje denně. (30)


Smíchejte 30 g květu bezu černého, 30 g kořene proskurníku lékařského, 20 g natě tymiánu, 10 g semene anýzu, 15 g natě rosnatky. Tři čajové lžíce na tři šálky vody, vaří se 4 až 10 minut, pak se scedí. Pijí se během dne 3 šálky teplého čaje. (30)


Yzop, fenykl a anýz smícháme rovným dílem. Jednu čajovou lžičku směsi vaříme 7 minut ve čtvrt litru vody. Scedíme a pijeme teplý čaj dva šálky denně. (303)


Přelejte dvě čajové lžičky sušeného řezaného listí šalvěje lékařské dvěma sklenicemi vroucí vody a nechtě půl hodiny vyluhovat. Použijte zevně k naparování a jako kloktadlo. (23)


Smícháme po 5 g plodu fenyklu, natě komonice lékařské, listu plicníku lékařského a slézu, květu divizny, po 10 g listu proskurníku a podbělu, jitrocele kopinatého, natě dobromysli, mateřídoušky a rozrazilu a 25 g natě yzopu. Jednu polévkovou lžíci této směsi vaříme 5 minut ve čtvrt litru vody a pak 20 minut vyluhujeme. Pije se 3 krát denně před jídlem. (126)


Smícháme 5 g květu podbělu, 5 g květu divizny, 10 g květu slézu, 10 g květu máku vlčího, 10 g listu proskurníku, 10 g listu podbělu, 10 g natě tymiánu, 5 g plodu badyánu, 10 g kořene proskurníku a 25 g kořene lékořice. Jednu čajovou lžičku této
směsi vaříme v šálku vody 5 až 10 minut, pak scedíme. Pije se každé tři hodiny šálek teplého čaje. (30)


Matthioli: „Vezmi semena vokůrkového, co můžeš třemi prsty vzíti, přičiň krámského kmínu, zetři na prach a užívej v nápoji s jíchou řeckého vína." (74)


Matthioli: „(Cibule) dává se pečená s cukrem aneb s medem proti kašli a dejchavičnosti, přidada něco k tomu másla, nebo hrubé vlhkosti ven z prší táhne a vyvodí." (74)


Vzít do úst plátek syrové cibule, cucat jej a zhluboka vdechovat vůni cibule. (99)


Připravíme směs po 10 g listu proskurníku, podbělu, jitrocele kopinatého, natě mateřídoušky, rozrazilu, dobromysli, po 5 g plodu fenyklu, natě komonice lékařské, listu plícníku lékařského a slézu, 5 g květu divizny, 25 g natě yzopu. Jedna polévková lžíce této směsi se vaří 5 minut ve čtvrt litru vody, pak 20 minut vyluhuje. Pijeme třikrát denně před jídlem. (126)


Vezmeme nový, půldruhamázový polévaný hrnec, nalejeme do něj půldruhá mázu vody, přidáme tři loty cukrkandlu, sedm zrnek pepře a plnou lžíci medu, pak dobře hrnec přikryj, aby v něm zůstala pára, a nech všechno na tři prsty svařit. Potom naplň hrnec zase vařící vodou a nech zase všechno vyvařit jako předtím. Udělej to ještě potřetí a nech zase všechno svařit na tři prsty a pak zase doplň vařící vodou. Když je to hotovo, vypij každé ráno a na noc pořádný doušek tak horký, jak jen sneseš. (134)


Welserová radí: „Vezmi lot sladkého dřeva, dva loty malých bobulek vína, osm fíků nakrájených nadrobno, dvacet zrn syrového ječmene, půl hrstičky modrých fialek, dva loty cukrkandlu, přidej máz vody, nech svařit na čtvrtinu, potom všechno proceď čistým plátýnkem a dej mu každý den, když se mu bude chtít, trunk - zvláště, když se bude zrovna chystat ke spaní. Kdyby měl mít ale ráno žízeň, tak šťávu ohřej - to dělá dobře a mírní kašel." (134)


Welserová radí: „Rozrazilový cukr stejně jako růžový cukr, ráno a večer - nikoliv více - dej na lžíci a vypij na noc, když chceš jít spát. To mi poradila paní Rayttová." (134)


Nálev z jedné polévkové lžíce kořene omanu pravého, která se přeleje dvěma šálky vařící vody; směs se nechá asi 20 minut vyluhovat a pak se užívá po jedné až dvou lžících více- krát za den mezi jídlem. (002 + 006)


Welserová radí: „Vezmi čtyři nebo pět fíků,- dej do mističky a zalij pálenkou, přibližně za dva nebo tři feniky. Pak ji zapal a nech hořet. Obrať pěkně fíky a jsou potom hotové, když pálenka dohoří. Sněz pak fíky a vypij vývar, který je ještě v misce.
Cicvárový prášek v mléce ráno a pak se čtyři hodiny postit." (134)


Welserová radí: „Na kašel má být dobré, co následuje: vezmi celý zázvor a opékej ho nad voskovou svící, dokud nezměkne. Potom na něj nastrouhej lot cukrkandlu, aby se mohl lízat, obzvlášť ráno a na noc." (134)
„Roztluč v dřevěném hmoždíři čistý zelený fenyklový kořen a pij šťávu na lačno se starým vínem po devět dní po sobě, stoje na prahu dveří: to pomáhá proti nejzavilejšímu kašli." (134)


V domácnosti se připravuje účinný čaj z březových listů přelitím jedné až dvou lžic řezané drogy asi čtvrt litrem vařící vody. Smě se ponechá 10 minut vyluhovat, pak se scedí a užívá dvakrát denně. (002 + 006)


Čaj se upravuje tak, že do kávového hrnku vložíme sítko, do něhož jsme vsypali jednu polévkovou lžíci jitrocelových listů a necháme 5 až 10 minut vyluhovat v horké vodě. Před vypitím se doporučuje inhalovat jitrocelové páry do plic ke snadnějšímu odhlenění. (336)


Jeden vaječný žloutek z domácího vajíčka utřít s jednou polévkovou lžící medu a takovým množstvím jemně strouhaného křenu, aby vznikla jemná pastička. Tuto směs brát po čajových lžičkách vícekrát denně. Uložit v chladnu. (136 + 47-206)


Smíchat 20 g listu podbělu, 20 g plicníku lékařského, 20 g natě jitrocele, 20 g natě violky vonné a tři čajové lžičky této směsi dát na tři šálky vody, vařit 5 až 10 minut, pak scedit. Pijí se v průběhu dne tři šálky teplého čaje. (30)


Pomáhá nálev připravený z jedné čajové lžíce kosatce německého na šálek vody. Pijeme 2 až 3 krát denně. (303)


Použijeme nálev připravený z jedné čajové lžíce kosatce německého na šálek vody. Pijeme 2 až 3 krát denně šálek teplého čaje. (303)


Smícháme 40 g kořene proskurníku lékařského, 15 g kořene lékořice, 5 g oddenku kosatce, 20 g listu podběle, 10 g květu divizny a 10 g semen anýzu - jednu čajovou lžičku této směsi na jeden šálek vody. Vaříme 5 až 10 minut a pak scedíme. Pijeme šálek teplého čaje každé tři hodiny. (30)


Smícháme stejné díly kořene lékořice, květu nebo listu podbělu, kořene nebo květu proskurníku a listu jitrocele. Užívá se třikrát denně sklenice nálevu, sladí se medem. (136 + 47-206)


Cibule kuchyňská se nakrájí na drobné kousíčky a ve skleněných kompotových miskách se zasype polévkovou lžící práškového cukru. Nejpozději za hodinu pustí cibule šťávu a bere se třikrát denně po jedné polévkové lžíci. Místo cibule lze použít bulvu z černé ředkve. Kašel zmizí za den, v úpornějších případech trvá léčba dva až tři dny. (126)


40 g kořene proskurníku lékařského, 15 g kořene lékořice, 10 g květu divizny velkokvěté, 10 g plodu bedrníku, anýzu a 5 g
natě violky trojbarevné. Odvar: polévková lžíce směsi na 200 ml vody, pijí se 3 až 4 šálky denně. (78 + 66)


Smíchejte 10 g natě jitrocele kopinatého, 20 g natě vitodu hořkého, 30 g natě rozrazilu lékařského, 40 g natě macešky
trojbarevné. Jednu čajovou lžičku této směsi přelejte čtvrt litrem vroucí vody, 5 minut vyluhujte a sceďte. Pijte denně 3 až 5 šálků teplého čaje. (30)


Směs pro tlumení kašle: stejné díly listů proskurníku, slézu, natě komonice, květu heřmánku a lněného semena. Komonici lze ve směsi nahradit marinkou vonnou. Několikrát denně podávat šálek nálevu. (30)


Směs pro tlumení kašle: 80 g kořene omanu vyluhovat jeden týden v jednom litru červeného vína. Pít 2 až 3 krát denně po 50 ml, nejlépe horké. (136 + 47 - 211)


25 g natě plicníku lékařského, 25 g jitrocele kopinatého, 25 g podbělu obecného, 25 g plodu fenyklu obecného. Nálev: polévkovou lžíci směsi na 200 ml vody. Pijí se dva šálky denně. (78 + 66)


Divizna velkokvětá jest bylinou kuřáků, neb jest jedinou květinou, která zaručeně odstraní každý sebedéle trvající kuřácký kašel a katar. Čerstvé květy polijí se koňakem a nechají se po dobu tří týdnů táhnouti. Užívá se ráno a na noc polévková lžíce výtažku. Kašel tímto výtažkem zaručeně odstraníme. (132)


100 g suché natě jablečníku vložit do 3/4 litru studené vody. Druhý den studený nálev scedíme, vylisujeme a tekutinu vaříme s půl kg cukru do zhoustnutí. Užíváme třikrát denně jednu lžičku. (40 + 45)


Hrst květů sedmikrásky chudobky vhodíme do jednoho litru vařící vody a necháme 12 hodin stát. Scedíme, prolisujeme přes plátno a šťávu vaříme dále s půl kg cukru až do zhoustnutí. Užíváme 2 až 4 lžíce denně. (40 + 45)
Návrat na obsah