KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ

Bylinky > Herbář
   
Tato léčivá rostlina patří mezi naše  nepostradatelné a nejlepší bylinky, které příroda poskytuje. Roste na mokrých loukách, na mezích polí, ve vlhkých
 příkopech a podél potoků. Najdeme ji i při plotech a na rumištích, kde kvete celé léto. Listy jsou velmi drsné a špičatě zakončené. Víceletý kořen je  zvenku tmavohnědý až černý, uvnitř bílý až žlutavý, tlustý jako palec. Na řezu je  velmi slizký, takřka mazlavý a mastný. Kořeny má hluboké a sotva je možné ho vyhubit. Kořen vykopáváme na jaře a na podzim, nejlépe rycími vidlemi. Čerstvá nať se sbírá před a v době květu. Kostival se lidově nazývá též černý kořen, nesmíme ho však zaměnit s černým kořenem španělským - hadí mord, který se u nás pěstuje v zahradách a používá v kuchyni. Tinktura z kostivalu, kterou si velmi lehce sami připravíme, skrývá v sobě obdivuhodnou moc. pomůže tinkturou z kostivalu. Jedna žena, která už takřka nemohla pohybovat  pravým ramenem (ramenní kloub byl téměř nepohyblivý a lékař už konstatoval „ochrnuti“), si na mou  radu denně vtírala do ramene a kloubů tinkturu. Ze dne na den cítila, jak bolest ustupuje. Dnes je rameno  normálně pohyblivé a žena může opět vést svou domácnost. Také listy kostivalu pomohou už za jednu noc,  když je ovaříme a jako teplou kaši položíme na ochrnuté končetiny. Tato procedura pomáhá, když  bolesti pocházejí z přetažení,podvrtnutí, vykloubení či záchvatu mrtvice. Tetu mého manžela srazil na cestě  motocykl. Zlomila si kyčelní kloub, v nemocnici jej spojili hřebíkem a po uzdravení přišla domů.  Hřebík jí měli vytáhnout po roce, ale protože nepociťovala žádné bolesti a opět normálně chodila, nešla  po tomto období na plánovanou prohlídku. Zdálo se, že je vše v nejlepším pořádku. Jednoho dne se  však dostavily nesnesitelné bolesti. Tehdy jí hřeb vytáhli a přitom se zjistilo, že kosti  zhnisaly. Injekce sice načas utišily Nemocným, které po léta léčili  nejlepšími preparáty proti revmatismu a otokům kloubů, se velmi rychle
 

   
bolesti, ale hnisání kostí se  nevyléčilo. V tomto stavu přišla příbuzná k nám na návštěvu a byla pouhou  hromádkou neštěstí. Mohu říci bez přehánění: teplé obklady z moučky kořene  kostivalu pomohly přes noc. Už druhý den žena ležela a seděla bez bolestí. V  obchodě s léčivými rostlinami bylo možno koupit jen posekaný kořen, tak jej  teta nejprve dosušila v troubě a potom semlela na starém mlýnku na kávu  (mlýnek na mák může též posloužit). Tak dlouho si dávala obklady z kaše,  dokud bolesti nepolevily. Stejnými obklady je možné přispět k zániku zduření  kloubů nohou a rukou. Prášek z kostivalu lze dnes již dostat v mnohých  lékárnách. Zvláště bych chtěla upozornit na to, že kašovité obklady mohou  přinést úlevu i při příčném ochromení. Teplé obklady z kaše pomáhají i při  bércových vředech, při revmatickém zduření svalů, dnavých uzlinách, nádorech,  bolestech šíje, bolestivých pahýlech po amputaci, ba dokonce při zánětu  okostice.
 
Z kořene je možné připravit i čaj,  který se používá vnitřně při bronchitidě, poruchách trávicích orgánů,  krvácení žaludku, při zápalu pohrudnice. Pijeme přes den dva až čtyři šálky  čaje po doušcích. Při žaludečních vředech se doporučuje směs ze 100 g kostivalu, 50 g měsíčku a 50 g truskavce  ptačího. Ještě připomenu tinkturu z kostivalu. Obklady z tinktury je možné s  nejlepším úspěchem použít při vnějších I vnitřních ranách, při poraněních  všeho druhu, například pohmožděninách, výronech krve a zlomeninách. Listy  kostivalu se nepoužívají pouze na obklady, ale i jako přísada pro celkovou  koupel, při revmatických bolestech, dně, bolestech kloubů, poruchách  prokrvení a poškozených ploténkách. Při poruchách prokrvení v nohách, při  křečových žilách a na doléčení zlomů kostí používáme sedací koupele (ve vaně)  z kořene kostivalu.
 
V    některých  krajích se listy kostivalu vkládají do omeletového těsta a vypékají se.  Účinné látky této léčivé byliny tak může využít celá rodina.
 
ZPŮSOBY  UŽÍVÁNÍ
 
Způsoby přípravy čaje z kořenů: Dvě  čajové lžičky nadrobno nařezaného kořene vyluhujeme v 1/2 litru studené vody  přes noc, ráno jen zahřejeme a scedíme. Pijeme po doušcích.
 
Míchaný čaj při žaludečních vředech:  Vrchovatou čajovou lžičku směsi na 1/4 litru vody spaříme a necháme vyluhovat  3 minuty. Denně pijeme tři až čtyři šálky po doušcích.
 
Kašovité  obklady:              Dobře usušené  kořeny pomeleme na moučku; v šálku vřelé vody, do které
 
jsme přidali několik kapek jedlého  oleje, rychle smícháme na kaši, natřeme na plátěný hadřík, teplé položíme na  nemocné místo a zabalíme.
 
Obklady z listů (čerstvých): Čerstvé  listy umyjeme, na desce válečkem (možno použiti teplých na obklad) na nudle  rozválíme, položíme na příslušné místo a zavážeme.
 
Přísada do celkové koupele: 500 g  čerstvých nebo sušených listů necháme máčet přes noc v pěti litrech studené  vody. Druhý den vše zahřejeme do varu a tekutinu vlijeme do vody ve vaně.
 
Přísada do sedací koupele: Jako při  celkové koupeli, ale pouze z 200 g listů.
 

   
Tinktura z kořene:             Kořeny  kostivalu umyjeme a kartáčem očistíme, nadrobno rozřežeme.
 
Volně jimi naplníme láhev až po  hrdlo, zalejeme režnou nebo jinou ovocnou pálenkou, postavíme na 14 dní na  slunko nebo blízko kamen. Kořeny musí být v pálence ponořené.
 
Mast z kostivalu: 4 až 6 (podle  velikosti) čerstvých, umytých kořenů jemně posekáme a krátce upražíme v 250 g  čistého sádla ze střev prasete, přes noc necháme stát, druhý den ohřejeme,  scedíme přes hadr a zbytek vylisujeme. Naplníme malé čisté nádobky a vložíme  do chladničky. Mast z kostivalu můžeme použít místo obkladu z kaše. Mast je  nepostradatelná při léčení ran lidí i zvířat!
 
Víno z kostivalu: 2 až 5 čerstvých, umytých kořenů nadrobno nařezaných  vyluhujeme 5 až 6 týdnů v litru přírodního bílého vína. Je to vynikající lék  při chorobách plic.
 

Návrat na obsah