JÁTRA - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

JÁTRA

Bylinky a přípravby > Bylinky dle nemocí > I-J-K
JÁTRA
Matthioli: „Voda z listí dubového pálená ... uzdravuje i jaterní tok, pitá každý den ráno, čtyři hodiny před jídlem půl žejdlíku." (74)


Matthioli: „Kůra (krušiny) jest znamenité moci ..., vaří se s řepíčkem, šedivkem, královským traňkem, kokoticí, chmelem a se skořicí, item se štěrbákovým, čekankovým, koprovým a miříkovým kořením a dává se proti vodnatelnosti, proti nezažití, proti nadutí všeho těla a proti žloutenici. Měkčí břicho bez těžkosti, játra a žíly vyčišťuje a posilňuje, takže mnozí, měvše
tvrdost na jatrách a slezine, samým tímto traňkem zhojeni jsou." (74)


Matthioli: „V nápoji přijatá (bylina jaterník) aneb jinak za několik dní pořád žloutenici uzdravuje a od toho jaterník vůbec slově, že jaterním neduhům horkým spomáhá a zacpalosti otvírá." (74)


Matthioli: „Dělá se z puškvorce ocet medový proti zastuzeným játrám a slezine tímto způsobem a jest velmi prospěšný: vezmi jednu libru puškvorce zhruba protlučeného, nalej na něj octa a nech tak státi tři dny. Potom svař až do polovice a procedě přidej medu, což dosti jest, a vař znovu, až všecek ocet vyvře a budeš mít oxymel puškvorcový. Dávej z něho jednu uncí nebo dva loty ztíží ráno s jíchou téhož kořene." (74)


Při jaterních poruchách pomáhá mleté lněné semeno, jehož odvar pijeme dvakrát denně lžičku. (99)


Příznivě ovlivňuje činnost jater čaj z ostropestřce. Tento čaj však také zvyšuje tvorbu žluči, tvorbu žaludečních šťáv, užívá se i při onemocnění dvanácterníku a sleziny. 20 g ostropestřce (semena) smícháme se 20 g máty peprné, 20 g pelyňku, 20 g benedyktu lék., 10 g kmínu, 10 g reveně. Tři lžičky směsi vaříme ve tři čtvrtě litru vody 7 minut, ihned scedíme. Pijeme během dne tři šálky. (303)


Smícháme po 20 g kořene čekanky, pampelišky a semena ostropestřece mariánského, 10 g bedrníku ob. Odvar: pije se půl až jeden šálek teplého čaje třikrát denně před jídlem. (78 + 66)


Vezmeme po 20 g natě jablečníku, květu rebríčku, heřmánku, lípy, smilu písečného a 80 g listu kopřivy. Ze směsi připravíme odvar, který můžeme sladit medem. (90)


Vezmeme 40 g kozlíku, po 30 g máty a meduňky, 20 g okvětních lístků červené růže, 10 g pelyňku. Do půl litru vařící vody dát jednu polévkovou lžíci směsi, vařit 3 minuty, ihned scedit a nechat vychladnout. Užívat půl hodiny před jídlem po dvou lžících. Po využívání celé dávky zůstat několik dní bez terapie a tento cyklus vícekrát opakovat. K tomu každý večer několikaminutové horké koupele (kolena už nenamočiť) v odvaru z vlaštovičníku. Náhradními drogami může být v létě celá čerstvá nať měsíčku, v zimě alespoň sušené kopřivy. (136 + 47-51)


25 g kořene čekanky, 20 g kokošky, 10 g jaterníku, 15 g kořene kosatce. Pijeme třikrát denně šálek teplého odvaru po jídle. (132)


Likér čubetový proti jaterním nemocem: 10 g čubetové natě svařte ve 100 g dobrého vína, přefiltrujte a uložte do menších lahví. Denně na lacno větší odlivku. (132)


Smíchejte stejným dílem listí březové a pelyňkové, přidejte špetku rozemletých jalovčinek a krátce povarte, pijte přes den teplé, každou hodinu jednu čajovou lžičku. (132)


Jednu čajovou lžičku ostropestřce mariánského přelijeme vařící vodou, 10 až 20 minut necháme odstát a pak precedíme. Čaj pijeme horký po doušcích, ráno na lačný žaludek, půl hodiny před obědem a večer před spaním jeden šálek. Čaj je možno smíchat s čajem máty peprné tím se dosáhne zlepšení chuti a v některých případech i zvýšení účinnosti. Kúru je nutno prováděti několik týdnů. (126)


Připravíme čaj ze směsi těchto bylin: 10 g kořenu andělíky, 10 g listu břízy, 10 g natě pastuší tobolky, 10 g natě rosičky, 15 g listu medvědice lékařské, 15 g natě přesličky, 15 g natě řepíku, 15 g natě srdečníku, 20 g listu jahodového, 20 g natě jehlice trnité, 20 g oddenku pýru plazivého a 20 g květu i listu rebríčku růžového. Pijeme po doušku po celý den. (107)


Víno čubetové: svařte v poměru 10 g čubetové natě na 100 g dobrého přírodního silného vína. Přefiltrujte a uložte do menších lahví. Denně na lačný žaludek jednu větší odlivku likérovou. (126)


Smícháme 60 g listu řepíku, 60 g listu artyčoku, 20 g kerblíku zahradního, 20 g stonku vlaštovičníku většího, 40 g celé rostliny potočnice a 20 g listu pampelišky. Z této směsi připravíme obvyklým způsobem čaj. (126)


Sporýšovou nať vyvarujte na čaj vždy výhradně ve víně - půl litru vína a půl litru vody. Tento odvar léčí skoro všechny choroby jater, ledvin a sleziny, dále pak záduchu a černý kašel. (132)


Čaj z kořínků mochny nátržníku zastavuje všeliké vnitřní krvácení. Svařen na polovinu s dubovou kůrou léčí záněty jaterní a slezinové, krvavou úplavici a chrlení krve. Svařen ve víně léčí žloutenku a podráždění jater. (132)


Jetel vodní smíšen s jahodníkovými listy, jalovčinkami, pelyňkem, šalvěji a zeměžlučí (na jeden díl jetele vodního jeden díl všech těchto dohromady) léčí výtečně břišní záněty a nemoci jaterní. (132)


Příznivě ovlivňuje činnost jater čaj z ostropestřce. Tento čaj však také zvyšuje tvorbu žluči, žaludečních šťáv, užívá se i při onemocnění dvanácterníku a sleziny. - 20 g ostropestřce smícháme se 20 g máty peprné, 20 g pelyňku, 20 g benedyktu, 10 g kmínu, 10 g reveně. Tři lžičky směsi vaříme ve tři čtvrtě litru vody 7 minut, hned scedíme. Pijeme během dne tři šálky. (303)


Nálev z jablečníku slazený medem podávat dvakrát denně po 150ml, případně nálev z bukvice lékařské, slazený medem; 250 ml vypít po doušcích během dne. Pokud se k jaterním obtížím přidruží i obtíže žlučníkové, pak je vhodné kombinovat dvakrát denně jednu polévkovou lžičku medu, jednu čajovou lžičku olivového oleje a malé množství citrónové šťávy, po aplikaci léčiva půl hodiny odpočívat na pravém boku. (136+47-43)


Kávová lžička semena ostropestřce mariánského (rozdrcených semen) najeden šálek. Pijí se dva až tři šálky denně. Ostropestřec stejně připravený se užívá i při žloutence, žlučníkových kamenech, chorobách žlučníku a žlučovodu. (78 + 66)


Odvar připravíme z 30 g kořene čekanky a 20 g kůry krušiny olšové. Pijeme l až 2 šálky odvaru během dne po doušcích. (78 + 66)


20 g jestřábníku, po 10 g kopytníku, krušiny a lomikámenu a 40 g čekankového kořene. Šálek slabého teplého odvaru vždy po jídle. Teplé obklady z vařeného špenátu a pojídání syrových vajec zjednává úlevu. (126)


Na nemocná játra tato směs: rovným dílem smícháme řepík, svízel a marinku. Jedna vrchovatá čajová lžička na čtvrt litru vody. Spaříme, krátce vyluhujeme. Denně se pije jeden šálek na lačno a přes den dva šálky po doušcích. (123)


Vše po 15 g: kořen čekanky obecné, nať přesličky rolní, nať rebríčku obecného a nať třezalky tečkované. Nálev: pijí se tři šálky denně. (78 + 66)


Vezmeme 100 g čerstvé šťávy z kořenů pampelišky, přidáme 30 g vodky 40% a 20 g lékárenského čistého glycerinu, vše dobře promícháme a uschováme v chladnu. Průměrné dávkování činí dvakrát denně jednu polévkovou lžíci. Množství alkoholu činí nepatrnou příměs a neohrožuje léčebný efekt. (136 + 47-66)


Vše po 10 g: nať třezalky, rebríček, přeslička, meduňka a kořen čekanky. Nálev: 2 až 3 šálky denně před jídlem. (78 + 66)





Zánět jater


Smícháme po 50 g plod koriandru, plod bedrníku anýzu, list meduňky, „kořen pampelišky, kůru krušiny olšové a semeno lnu. Do 600 ml vřelé vody dáme dvě polévkové lžíce této směsi. Vaříme 3 minuty a necháme 30 minut vyluhovat, pak scedíme. Odvar se užívá třikrát denně jeden šálek 15 minut před jídlem. Pokud je účinek nedostačující, je možno zvýšit dávku kůry krušiny olšové o jednu až dvě čajové lžičky na jednu dávku. Léčení probíhá 2 až 3 měsíce. Po 20 až 30 denní přestávce možno léčení opakovat tři až čtyřikrát až do konečného vyléčení. (91)


Smícháme po 100 g plodu kopru, plodu fenyklu, listu máty peprné a kůry krušiny olšové. Postupujeme dále jako u receptu č. 0638. (91)


Do bylinného čaje přidáme 10 až 15 kapek propolisu. Pijeme dvakrát denně, možno opakovati jen jednou za 14 dní. (99)


Zánět jater vyléčíte obklady z rozmačkané čerstvé přesličky i s černými kořínky (které neočišťujte) na okolí jater. Zároveň pijte čaj z březových listů 4 g, dřišťálu 3 g, pelyňku 2 g a řapíčku 3 g. Po osmi dnech pijte zase čaj z rebríčku, šalvěje a vachty, od každého 4 g. K ukončení 8 dní čaj z rozemletých jalovčinek. (132)


Odvar z kořene smetanky je osvedčeným lékem proti všem sedmi druhům zánětu jater, zvláště zánětu prudkého, vmezeřeného a hlíze jaterní. Pomáhá však výtečně i při žlučových chorobách, zvláště pak při zánětu žlučovodů. (132)


Díl sekané natě pampeliškové nechtě 24 hodin táhnout s pěti díly vody zahřáté na 35 °C. Přefiltrujte a pak smíchejte roztok se stejným množstvím bílého vína. Denně na lačno lžíci. (132)


Směs bylin: drcené semeno ostropestřce, nať benedyktu, list pampelišky. Pít po každém jídle čaj z l až 2 čajových lžiček směsi na 2 dl vody, spařit a louhovat 15 až 20 minut. (126)


Po 20 g řepíku, třezalky a zemědýmu, po 8 g rebríčku a zeměžluČe, po 3 g pelyňku pravého a semena fenyklu a 15 g dobromysli. (126)


Zamíchejte v půl litru mléka lžíci práškového uhlí z lipového dřeva a pijte čtyřikrát přes den. (132)


Dodržujte nejpřísnější dietu, žádné pečivo ani alkohol. Svařte si v půl litru vody 15 g hořce a vypijte pokud možno celé ráno na lačno. (132)


40 g natě vlaštovičníku a po 30 g natě rebríčku, natě přesličky rolní, natě třezalky tečkované a listu jitrocele. Polévkovou lžíci směsi přelít 200 ml vařící vody a nechat vyluhovat do vychladnutí, potom scedit. (136 + 47 - 121)


Po 50 g natě .benedyktu lékařského, listu pelyňku pravého, listu máty peprné a semene ostropestřce mariánského a po 25 g kořene reveně dlanité a plodu kmínu kořenného. Nálev: půl kávové lžičky směsi na šálek vody, nechat 20 minut vyluhovat. Pijí se dva šálky čaje denně. (78 + 66)


Jedna čajová lžička drceného semene ostropestřce mariánského spaří se šálkem vařící vody a nechá se krátce vyluhovat. Podpůrný prostředek také při žloutence a žlučových kamenech. (132)





Zatvrzení jater


5 g zeměžiuče a chmelu, 10 g hořkého jetele, 15 g kůry krušiny, po 20 g jablečníku obecného a kořene čekanky a 30 g řepíčku. Třikrát denně šálek teplého odvaru vždy po jídle. (132)


20 g jablečníku, 10 g hořkého jetele, 5 g chmele, 30 g řepíčku, 20 g kořene čekanky, 5 g zeměžiuče, 15 g kůry krušiny. Pijeme třikrát denně šálek teplého odvaru po jídle. (132)


Vezmeme šťávu čerstvě připravenou z jednoho kila mrkve, přidáme do ní 250 g medu a 10 g mateří kasičky. Dobře rozmícháme, uschováme v chladničce a podáváme před jídlem třikrát denně jednu polévkovou lžíci. (136 + 47-20)


Vezmeme 120 g kořene nebo natě čekanky, 50 g listu máty peprné a 30 g natě vlaštovičníku. Dvě čajové lžíce směsi na sklenici nálevu. Pít na lačno, neslazené, třikrát denně. (136 + 47-124)


Vše po 15 g: nať rebríčku obecného a třezalky tečkované, plod kmínu kořenného a kůra krušiny olšové. Odvar: pijí se dva až tři šálky denně. (78 + 66)


Smíchejte stejným dílem čekankový kořen a řebříčkovou nať a vyvařte hrst směsi v půl litru vody na polovic, pijte ráno na lačný žaludek celou dávku teplou. (132)


Vezmeme oddenek pýru - 3 lžíce na litr vody, vaříme několik minut a do odvaru nasypeme tři lžíce rdesna ptačího. Necháme vyloužit. Získaný odvar vypijeme během dne. (99)





Zácpa jater


Matthioli: „Proti zacpání jater i sleziny, proti zimnici třetího dne, proti horkosti jater, žil, proti krve žluté zacpání, proti žloutenici z připálení horkých vlhkostí a proti pálivosti moče: vezmi štěrbák, čekanku, šťovík, jitrocel, baranní jazyk, růže, jatrník, lociku i semeno, kokotici, chlapinu menší, jelení jazyk, břeskví usušených, švestek pečených, každého půl hrsti, vař to všecko v vodě, až třetina uvře, potom scedě přidej octa vinného a cukru, vař znova a naposledy zavaž do šátku sandálův růže a spodium a nech, ať tak s tím asi jednou zavře; z toho sirupu užívej každý den ráno, když toho potřeba." (74)


Smíchej po 10 g drchničky a krušiny, po 25 g dejvorce a smetanky a 30 g čekanky. Třikrát denně půl šálku teplého slabého odvaru vždy po jídle. (132)


Svařte díl orlíčkové natě ve třech dílech vína a jednom dílu vody a pijte koflíček ráno na lačný žaludek vlažný a večer před spaním koflíček horký. (132)


Svařte stejné díly rozdrcených semen ostropestřece mariánského, kořene čekanky a rdesna ptačího a odvar pijte třikrát denně jeden šálek před jídlem. (130)


Smíchejte stejným dílem listí březové, dříštalové a pelyňkové, přidejte špetku rozemletých jalovčinek a krátce povarte. Pijte přes den teplé, každou hodinu jednu lžíci. (132)


Svařte si díl orlíčkové natě, díl kořene pampelišky s natí a díl kořene reveně ve 200 ml vařící vody, nechtě 20 minut vyluhovat a sceďte. Pijí se tři šálky teplého čaje denně. (130)





Bylinářské koště - „lokadlo" k pročišťování jater, ledvin, žaludku


Kořen nebo nať čekanky, kořen s natí pampelišky, nať rozrazilu, nať třezalky, nať rebríčku, nať popence břečťanovitého, nať jablečníku, kořen puškvorce, květ měsíčku. Dvě polévkové lžíce směsi - všechno stejným dílem - dát do 1/3 litru vody, krátce povařit, scedit a vypít po doušcích během dne. Aniž by byl narušen příliš celkový účinek, lze jednu drogu nahradit a to kořenem andělíky nebo natí rdesna ptačího. (136 + 47-79)


30 g listu a kořene pampelišky, 20 g listu ostružiníku a 20 g listu černého rybízu. Jednu čajovou lžičku směsi spařit čtvrt litrem vařící vody, dvě minuty louhovat, pít třikrát denně před jídlem. (126)


Nechtě táhnout 8 až 14 dní půl litru dobré žitné kořalky s hrstí nadrobno posekaných kořínků bedrníku většího, pak sceďte
a přelejte do menších čistých lahviček. Užívejte přes den každou hodinu lžíci likéru v odlivce horké vody. Bylinářské koště, které vám vymete veškeré jedy a nečistoty z těla. (132)





Při chorobách jater a žlučníku


200 g kořene pampelišky s natí, po 100 g natě mochny husí a natě řepíku a po 50 g kořene reveně a plodů fenyklu (pampeliška a řepík jsou v tomto předpisu drogy žlučopudné, mochna husí je spasmolytikum, reveň je mírným lexativem
a fenykl ruší nadýmání). Čaj se připravuje a podává obvyklým způsobem. (136 + 47 - 133)


Jedna polévková lžíce artyčoku se krátce povarí, 20 minut louhuje a pije se před jídlem. (126)


20 g natě třezalkové, 20 g natě rebríčku obecného, 5 g benedyktu lékařského, 5 g natěUcořene smetanky lékařské, 3 g semene ostropestřce mariánského. Nálev: pijeme dva šálky denně. (78 + 66)


Recept anglického lékaře dr. Brismoora, který do moderní fytoterapie uvedl francouzský lékař Leclerc: smíchat 100 g čerstvé šťávy z dobře omytých kořínků pampelišky, 10 g koncentrovaného alkoholu, 15 g čistého glycerinu a 17 g destilované vody. Mixturu nutno uchovávat v chladnu; podává se l až 2 polévkové lžíce denně. (136 + 47-33)


10 g natě zeměžluče, 15 g plodu kmínu, 15 g listu meduňky a po 20 g vršky větví jalovce, listu máty peprné a natě mateřídoušky. Vše smíchejte v uvedeném poměru a jednu čajovou lžičku této směsi přelejte šálkem vroucí vody, nechtě 5 minut vyluhovat a sceďte. Denně vypijte l až 2 šálky teplého čaje. (30)


Tinktura: 50 g kořene omanu pravého naložíme do půl litru koňaku, vodky nebo jiného destilátu a necháme 14 dní stát. Užíváme 10 až 20 kapek třikrát denně při chorobách jater, žlučníku a zažívacích poruchách. (14)





Zduření jater


Pijte častěji přes den po lžičkách teplý odvar z krušinové kůry. (132)




Jaterní kolika


Svařte v půl litru vody 15 g hořce a vypijte celou dávku teplou najednou ráno na lačno, načež odpoledne nic nejísti. (132)





Mast proti jaterním skvrnám


Smíchejte 8 g volské žluče a 30 g mýdlových vloček a 2 g čisté potaše, přidávejte tak dlouho mandlový olej, až vznikne vláčná kasička. Vtírejte na postižené místo ráno, v poledne a večer. (132)





Podpora funkce jater a střev


Smícháme 10 g listu či natě meduňky lékařské a 10 g kořene čekanky obecné. Nálev: pijí se 2 až 3 šálky denně před jídlem. (78 + 66)





Jaterní choroby spojené se srdeční slabostí


20 g kořene kozlíku lékařského, 20 g květu hlohového, 30 g kůry kořene dříšťálu a 30 g listů máty peprné - vše smíchejte
a dvě čajové lžičky této směsi dejte do dvou šálků vody, nechtě vařit 5 až 10 minut a pak
sceďte. Během dne vypijte dva šálky teplého čaje. (30)





Jaterní choroby spojené s tuhou stolicí


Vše po 20 g: nať jablečníku, benedyktu lékařského, rebríčku, macešky trojbarevné a krušinová kůra - vše smícháme a dvě čajové lžičky této směsi použijeme pro dva šálky vody. Vaříme 5 až 10 minut a pak scedíme. Každé ráno a večer se doporučuje vypít jeden šálek teplého čaje. (30)





Ztučnění jater


Užívejte denně 50 až 100 g šťávy vytlačené z natě Ižičníkové nebo spářky ze sušené natě této byliny. (132)





Jaterní choroby spojené s čerstvými větry


Spolkněte ráno na lačno dvě lžíce čistého olivového oleje a zůstaňte bezpodmínečně ležeti alespoň hodinu a sice výhradně na boku. Za 6 až 8 hodin se větry spustí. (132)





K čištění filtrů jater a ledvin


Po 10 g kořene bedrníku, listu březového,.natě drchničky, listu jmelí bílého a natě zeměžluče, po 15 g natě truskavce a třezalky a po 20 g natě jehlice trnité, listu medvědice lékařské, listu i květu rebríčku růžového a natě řepíku lékařského. Pijeme každodenně čtvrt až půl litru čaje. (107)





Jaterní poruchy nejrůznějších druhů a příčin - při žloutence, žlučových kaméncích, ledvinové kolice, ischiasu, revmatismu, horečnatých onemocněních, při onemocnění dvanácterníku, na regeneraci cév a jaterních buněk, při křečových žilách, hemoroidech, bércových vředech, na pročištění krve


Po 10 g oddenku puškvorce, listu medvědicového, listu vachty, lněného semene a natě přesličky rolní, 20 g listu březového a 30 g fazolového lusku bez semen. Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Tri čajové lžičky této směsi na tři šálky vody, vařte 5 až 10 minut a pak sceďte. Denně vypijte tři šálky teplého čaje. (30)


Použijte zábal: 20 cm široký pás flanelu se nasákne teplým olejem, omotá kolem těla a převáže na sucho. Nejlépe působí zábal s použitím ricinového oleje, aplikovaný tři dny po sobě, v průměru na dvě hodiny (± jedna hodina podle osobní snášenlivosti). (136 + 47 - 15)


Pomáhá ostropestřec mariánský. Jednu čajovou lžičku plodů tohoto semena bodláku, pověstného léčebným účinkem jaterních chorob, smícháme ve stejném váhovém poměru s fazolovými lusky bez semen a čajovou lžičku směsi těchto dvou bylin prelejeme šálkem vřelé vody, scedíme a pijeme třikrát denně šálek teplého čaje. (130)


Dva díly rozdrceného semene lnu užitkového se promísí se čtyřmi díly horké vody. Vzniklou kaší se naplní plátěný sáček a teplý se přikládá na choré místo. Kaše výrazně snižuje bolestivost. (14)


Při chorobách jater a ledvin, při revmatismu, horečnatých onemocněních a na pročištění krve pomáhá směs řezaného sušeného listu jahodníku obecného nebo listu, květu a kořene téže byliny - na čtvrt litru vody. Povaríme 10 minut a necháme 15 minut ustát. Pijeme dva šálky denně. (14)


Jedna čajová lžička rozdrceného semena ostropestřce mariánského na čtvrt litru vody. Vaříme dvě minuty a potom
necháme 20 minut louhovat. Užíváme dva až třikrát denně jeden šálek. (14)


Dvě lžičky sušené řezané natě řepíku lékařského na čtvrt litru vody, nechat přejít varem a 15 minut stát. Pít dva tři šálky denně. - Odvarem kloktáme při bolestech v krku, zánětu dásní a onemocnění sliznice ústní. Nos proplachujeme při silné rýmě a zasýchání. Obklady z řepíkového odvaru přikládáme na otoky zubů, pohmožděniny a na špatně hojící se rány. (40 + 45)


Dvě lžíce sušeného jahodníku - listu na čtvrt litru vody, 10 minut vařit a 15 minut ustát. Zevně používáme při zánětu dutiny ústní. (40 + 45)


Smíchat mleté vlašské ořechy s medem l : l a každé ráno užít l až 2 čajové lžičky této směsi. (136 + 47 - 127)


Vlaštovičník, řepík, ostropestřec semeno, kořen pampelišky - vše po 20 g. Pít odvar 3 až 4 krát denně. (126)
Návrat na obsah