HEMOROIDY - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

HEMOROIDY

Bylinky a přípravby > Bylinky dle nemocí > E-F-H-Ch
HEMOROIDY
K ošetřování hemoroidů pomůže směs bylin do sedací koupele. Stejným dílem smícháme kořen kostivalu, dubovou kůru
a kůru jírovce. Jedna polévková lžíce směsi se vaří 5 minut ve čtvrt litru vody, 20 minut se vyluhuje. (126)


40 g měsíců lékařského, 30 g listu jitrocele kopinatého, 30 g rdesna ptačího, 20 g pelyněku Černobýlu, 20 g natě přesličky rolní, 20 g kůry krušiny olšové. Nálev: pije se třikrát denně před jídlem šálek čaje. (78 + 66)


30 g krušiny olšové, 20 g listu kassie úzkolisté, 20 g natě řebříčeku obecného, 20 g plodu koriandru setého, 20 g kořene lékořice lysé. Nálev: pije se půl až jeden šálek před spaním. (78 + 66)


Opečte na plechovém talíři 4 cibule a nechtě je pak vyvařit v 125 g oleje, natřete na pláténko a přiložte na sedénku. Opravdu zázračný prostředek. (132)


Vymačkat šťávu z vařené cibule, namočit do ní tampon z vaty a vložit do konečníku. V případě, že jsou hemoroidy dobře viditelné vně konečníku, přikládáme obklad z vařené cibule. Vyměňujeme po. několika hodinách a po každé stolici. (99)


30 g heřmánku lékařského, 30 g semena lnu setého a 20 g kostivalu lékařského - kořen. Odvar: do tři čtvrtě litru vroucí vody dáme tři polévkové lžíce směsi. Vaří se pět minut a nechá vyluhovat do vychladnutí. Obklady z tohoto odvaru se mají několikrát měnit. Odvar je vhodný take k oplachování. (78 + 66)


20 g květu heřmánku lékařského, 15 g semene lnu setého a 15 g smetanky lékařské. Macerát: dvě polévkové lžíce se zalijí půl litrem vody pokojové teploty asi na šest hodin, pak l až 5 minut povaríme. Vychlazený slouží k omývání a k obkladům. (78 + 66)


Směs sedací koupele se připraví z listu vilínu, kořene kostivalu, dubové kůry a kůry jírovce - vše stejným dílem. Jedna polévková lžíce směsi se vaří 5 minut ve čtvrt litru vody, 20 minut se vyluhuje. (132)


Nať kopřivy, nať rebríčku, nať rdesna peprníku, kůra kaštanovníku. Ze směsi se připraví obvyklým způsobem odvar, jehož sklenice se vypije denně před spaním. (99)


Vilínová medicinální mast na bolestivé boláky hemoroidové: 10 dílů hamamelisového- (vilínového) výtažku třete s 90 díly tuku z vlny. Vtíráme na boláky. (132)


20 g květu heřmánku lékařského, 15 g semene lnu setého, 15 g kůry dubové. Macerát: dvě polévkové lžíce směsi se zalijí půl litrem vody pokojové teploty na 6 hodin. Vhodné k omývání i k obkladům. (78 + 66)


Květ heřmánku, plod koriandru, plod fenyklu, list senný, kůra krušiny olšové a nať lnice - smíchat stejným dílem a jednu polévkovou lžíci této směsi spařit ve čtvrt litru vařící vody, 20 minut nechat vyluhovat. Pít ráno a večer šálek před jídlem. (126)


Polévkovou lžíci směsi 15 g kopřivy, 10 g pampelišky, 30 g natě rebríčku a 30 g natě jablečníku krátce povaríme v půl
litru vody, necháme asi 10 minut ustát a pijeme během dne. (305)


Vhodné jsou sedací koupele v mléčném odvaru natě lnice květele, nebo 30 g strouhaných kaštanů, stejné množství
rebríčku, heřmánku a í O g šalvěje. Tři polévkové lžíce směsi macerovat přes noc v půl litru studené vody, před použitím krátce povařit a použít k obkladům. (136 + 47 - 124)


Léčebně prospěšný likér proti hemoroidům: smíchejte stejným dílem kořínky, květy a nať krtičníku a jeden díl dobře promíchané směsi nechtě táhnout ve třech dílech žitné kořalky nebo 60% lihu celý týden. Sfiltrujte. Každé 4 hodiny pijeme odlivku při současné masáži jinými bylinnými mastmi. (132)


30 g květu rdesna peprníku, 30 g* květu rebríčku, 20 g květu heřmánku, 20 g plodu fenyklu, 20 g listu senný a 20 g kůry krušiny olšové. Jednu až dvě čajové lžíce směsi spařit ve čtvrt litru vařící vody, 15 minut vyluhovat, pít ráno a večer šálek čaje před jídlem. (126)


Rozemleté lněné semeno s medem (jedna lžička medu + 3 lžičky lněného semena) užívat dva až třikrát denně jednu lžičku. (99)


Vnitřně užívat třikrát denně před jídlem šálek nálevu ze směsi 40 g měsíčku, po 30 g jitrocele, rdesna ptačího a po 20 g pelyňku pravého Černobýlu, přesličky a krušinové kůry (nebo listu senný). (136 + 47 - 121)


Královská koupel proti hemoroidům: smíchejte dohromady mladé výhonky borové, jedlové, smrkové, dale listí bukové, jitrocelové, dubové, olšové, dále nať chlapicovou, jitrocelovou a mateřídouškovou, vše sušené ve stínu,
rovným dílem. Svařte směs a usedněte do teplé sedací vany, zpočátku jen vlažné, a přilevejte připravený odvar stále vřelejší dokud to snesete. (132)


Mast na konečník při hemeroidech: 3 lžíce cibule, 3 lžíce mrkve, 3 lžíce olšových větviček (mladých výhonků) nebo 15 olšových listů rozmixovať na jemno, zamíchat do 200 g sádla. Při potížích mazat podle potřeby. (126)


80 g kůry krušiny olšové, 20 g květu bílého jetele, 20 g natě rebríčku, 10 g kmínu - sklenici odvaru vypijeme před
spaním. (99)


Pšeničná dieta: pšenice se nejprve rozvaří ve dvou třech vodách a potom ještě v mléce, ochutí medem a jí se v množství několika polévkových lžic denně. K tomu by neměl chybět kompot připravený ze sušených švestek, obden koupele v odvaru nějaké svíravě působící drogy, třeba dubové kůry, a vnitřně pít čaj ze svízele syřišťového – pokud možno brát nať i kořen. (136 + 47 - 93)


Pacient vypije ráno na lačný žaludek dvě lžičky olivového oleje, načež si hemoroidy namaže touto mastí: žloutek z čerstvého vejce utlučte se lžící oleje ze sladkých mandlí. Směs má být tužší, ale ne seškvařená. (132)


Příprava osvědčené masti: zahřejeme 90 g nesoleného sádla, přidáme 15 g čerstvých rozsekaných květů rebríčku a 15 g nasekaných listů maliníku, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Druhý den zahřejeme, vylisujeme přes plátno a uskladníme v chladnu. (303)


Na léčení hemoroidů vnitřně i zevně je vhodný heřmánek, zevně léčí heřmánková mast, kterou připravíme takto: 250 g vepřového sádla zahřejeme jako při vysmažování a vsypeme do něho vrchovatou dvouhrst čerstvých květů. Směs vzkypí, promísíme ji, přikryjeme a odložíme na noc na chladné místo. Druhý den opět jen mírně zahřejeme a protlačíme přes lněný hadřík. Nejlepší způsob je tento: lněný hadřík dáme do síta, které položíme do hrnce s nástavkem na vylévání a heřmánkovou mast prolisujeme. Mast se potom rovnoměrně promísí a přeleje do čistých lahviček nebo kelímků. Vnitřně léčíme hemoroidy heřmánkovým čajem připraveným z jedné vrchovaté čajové lžičky, kterou dame do čtvrt litru vody, pouze lehce spaříme a necháme krátce vyluhovat. (123)


Mast proti vnitřním hemoroidům: rozsekejte na drobnou kasičku hrst čerstvých nebo lehce spařených sušených kořínků rozchodníkových a smíchejte ji s takovým množstvím nesoleného másla, aby vznikla tužší kasička. Vtírejte větší množství na postižené místo. (132)


Pokud jsou hemoroidy velmi naběhlé a silně bolí, přikládáme rozvařený nebo strouhaný kostival, smíchaný s vaječným bílkem a nebo s kasičkou, připravenou rozvařením mletého semene řeckého sena ve vodě. (136 + 47 - 26)


Z cca 10 g semene kopru připravíme nálev a vypijeme ho před spaním, v těžších případech i ráno. Z koprové natě můžeme připravit obklady přikládané na zanícené afekce. Vezmeme asi 25 g natě na čtvrt litru nálevu. Osvědčila se i mast připravená z 10 g jemně práškované lískové kůry, 10 g rozdrcených topolových pupenů, 10 g lanolínu, 25 g vepřového sádla a 5 g včelího vosku. Na vodní lázni a za stálého míchání roztavíme masťový základ a potom do něho vmícháme práškovanou kůru a drcené pupeny. Mícháme asi 10 minut a odstavíme, necháme ztuhnout. Za několik dnů mast znovu roztavíme a přefiltrujeme přes kovové sítko, vystlané sterilní gázou. (136 + 47 - 36)


Nejlepší, protože velmi mírný, ale důkladný prostředek k léčení hemoroidů: spářka ze stejného množství světlíkové natě a kořínků a trnkových květů. Večer před spaním koflík teplé spářky a v noci po vymočení k ránu koflík studené spářky. (132)


Vhodné jsou sedací koupele. Svíravě působí koupel v odvaru dubové kůry, protizánětlivě koupel v nálevu z tymiánu a při větších bolestech je asi nejlepším prostředkem koupel v mléčném odvaru z natě lnice květelu. Vhodná je i koupel v nálevu z květů měsíčku. (136 + 47 - 121)


Po 5 g kůra krušiny, list kopřivy, po 10 g kořen kozlíku, list ostružiny, rozrazil lékařský, kořen hořce, kořen pampelišky, po 15 g fenykl a rebríček. - Šálek vlažného odvaru před spaním. (132)


Jezte denně dva pomeranče (běž cukru); ve čtyřech týdnech budete zdrávi! Nebo denně lžíci šťávy z kopřiv; nebo čaj z kořínků jalovce a jarních špiček z jeho větví; nebo čaj z kořínků kozlíku a kuklíku a květů rebríčku. Upravidelněte stolici, ale ne výplachy! (132)


Pripravme si v posteli spodní obkladek, tj. hustý, mnohonásobně složený, v nejstudenější vodě namočený kus plátna tak
dlouhý a široký, aby přikryl celá záda a dole aby sahal až přes řiť. Na tento obklad se na 3/4 hodiny položme a týdne ho 3 až 4 krát opakujme. Kdyby obkladek před uplynutím 3/4 hodiny zteplil, namočte ho znova. - Takovým nemocným poslouží také dobře, použijí-Ii týdně 3 až 4 krátě na krátkou dobu studené sedací koupele. Koupel mohou za dne nebo v noci z postele 2 až 3 krátě opakovati, nesmí však nikdy déle trvati než 1 až 2 minutý. Tento prostředek působí na hemoroidy a na příčiny, z nichž povstávají. (56)


Dobře zahřejeme 90 g nesoleného másla nebo sádla, přidáme 15 g čerstvých rozsekaných květů rebríčku a 15 g drobně nasekaných listů maliníku, to celé necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Druhý den to celé zahřejeme, vylisujeme přes lněnou látku do připravených nádob. Uskladníme v chladničce. (123)


Dvě lžičky drcené kůry jírovce madalu na čtvrt litru vody. Povaríme půl hodiny a pijeme l až 2 šálky denně. Kůra má vliv na cévy - upravuje venózní a lymfatické poruchy. Působí hojivě nejen při hemoroidech, i při křečových žilách a neuralgických bolestech. (14)


Dvě polévkové lžíce nadrobno pořezaných listů jahodových zalejeme 500 ml vřelé vody, vaříme 3 minuty a necháme 15 až 20 minut vyluhovat, pak precedíme a užíváme třikrát denně 100 ml 15 minut před jídlem. Odvar můžeme používat i preventivně. (91)


K léčbě použijeme kůru krušiny olšové ve formě odvaru. Jednu polévkovou lžičku drogy zalejeme 500 ml vřelé vody a vaříme 10 minut. Užíváme 100 ml třikrát denně před jídlem. (91)


K léčbě použijeme jednu čajovou lžičku zarovnanou nadrobno posekaným kořenem pivoňky obyčejné, kterou zalijeme 200 ml vřelé vody a necháme 20 minut vyluhovat. Užíváme třikrát denně 20 až 60 ml záparu - podle věku pacienta. (91) '


Do 700 ml vřelé vody dáme jednu polévkovou lžičku květu heřmánku a stejné množství semena lnu a kořene kostivalu. Vaříme 5 minut a necháme vyluhovat do vychladnutí odvaru. Pak scedíme. Z odvaru (150 až 200 ml) připravujeme klystýry a obklady. Léčení se doporučuje provádět pod lékařskou kontrolou. (91)


Užijeme čaj z lnice, zhotovený běžným způsobem. Pro vnitřní aplikaci vyrobit mast z lnice a vpravovat ji do konečníku. (126)


Připravíme odvar: dubová kůra, bergenie. Provádět koupele. Obklady z nastrouhané mrkve. Zevně aplikovat mast ze lnice. (126) *


Při vnějších hemoroidech koupel: 25 g listu ruje vlasnaté, 20 g natě rebríčku, 20 g kůry krušiny Alšové, 20 g plodu koriandru, 20 g kořene lékořice. Tři polévkové lžíce směsi se vaří 5 minut v litru vody. Po zchladnutí provedeme sedací koupel. Provádět třikrát týdně večer před spaním. (126)
Při krvácejících hemoroidech


Smícháme 100 g rdesna peprníku, po 60 g kokošky pastuší tobolky a kořene dříšťálu, 40 g kořene pampelišky, 50 g natě
jmelí a po 30 g kořene kozlíku lékařského, kůry krušiny olšové, jarních výhonků borovice, natě rebríčku a květu růže. Do 600 ml vřelé vody dáme dvě polévkové lžíce této směsi, vaříme jen- jednu minutu, ale necháme jednu hodinu vyluhovat. Pak scedíme a užíváme šestkrát denně 80 ml odvaru 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle. (40 + 45)


Prášivka černavá (bovista migrescens) - o této houbě píše Zaitlmayr a spol (1970): „Olivově hnědého výtrusného prachu se po staletí a ještě dodnes používá v Bavorském lese a v Odenwaldském středohodří jako zásypu na špatně se hojící rány a proti krvácení, jmenovitě z hemoroidů a při silném krvácení z nosu, jakož i dětského zásypu, a to očividně s nejlepším výsledkem." (109 + 128)


Spařte si květ bezu černého a heřmánku vonhého stejné množství smíchat a vložit do lněného pytlíčku a zašít, načež povarte 5 až 10 minut v mléce a přiložte ještě teplé na řiť. Krvácení brzo ustane. Obklady vždy na noc. (132)


Do 800 ml vody dáme dvě polévkové lžíce natě rdesna peprníku a po jedné čajové lžičce natě pastuší tobolky, plodu
kopru, listu máty peprné, listu meduňky a kůry krušiny olšové. Vaříme 5 minut, vyluhovat necháme jednu hodinu.
Po scezení užíváme odvar šestkrát denně 100 ml 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle. Při zácpě můžeme množství
krušinové kůry zvýšit o jednu až dvě čajové lžičky. Doporučuje se tato kúra pod lékařskou kontrolou. (91)


Koupel: po jednom dílu řezané natě rebríčku a listu jitrocele. Horký nálev vlejeme do odvaru z jednoho dílu dubové kůry a necháme vychladnout, scedíme a přidáme do sedací koupele. (40 + 45)





Hemeroidy - prevence


Dobře usušený diviznový kořen se pomele na prášek. 10 až 15 g prášku se smíchá s jedním žloutkem, trochou stolního oleje a přiměřeným množstvím hladké mouky. Vypracuje se těsto, ze kterého se pečou malé koláčky. Tři až čtyřikrát denně na lačno se sní jeden koláček - v prevenci asi 4 krát za rok po dobu jednoho týdne, léčebně podle potřeby asi po dobu 3 až 4 týdnů. (136)





Hemeroidy a zácpa


Smíchejte po 15 g na prášek rozemleté guahakové dřevo, síru, sirný květ a vinný kamínek a užívejte na lačný žaludek jednu menší lžíci prášku. (132)





Hemeroidy po operaci


Rány po operovaných hemoroidech se hojí velmi rychle sedacími koupelemi z odvaru řepíčku. Vařte tak dlouho, až zrudne odvar. Pijte vlažné třikrát denně. (132)





Hemeroidy vyhřezlé nebo zanícené


Potírejte mastí, kterou si připravíte tak, že utlučete čerstvý bílek s trochou bílé kořalky. (132)


Obkládat konečník tvarohovými obklady a tyto střídat s obklady připravenými ze směsi jílu a vinného octa. Jakmile se obklad zahřeje, je nutno jej vyměnit. Během léčby, po dobu až jednoho měsíce, má nemocný pít místo vody odvar ze směsi 6 g rebríčku, 5 g oddenku pýru a 3 g rdesna ptačího. Celé toto množství vařit v litru vody 5 minut na mírném ohni. (136 + 47 - 80)





Hemeroidy - bolestivé záchvaty


Přikládáme kaši z čerstvé přesličky rolní, která se připraví takto: čerstvá přeslička se umyje a na dřevěné desce se rozdrtí až do kašovitého stavu. (123)


Pomáhají nápařky. Nějaký kbelík (lepší dřevěný než-li plechový, protože je teplejší) se obalí na kraji nějakou měkkou látkou, aby při sednutí netlačil. Nebo je-li plechový, vsune se do ochranné bedny a aby podržel dlouho teplototu, obalí se uvnitř senem nebo vlněnou látkou. Do kbelíku dáme hrst květů diviznových, lopuchových a slunéčka a celé spaříme třemi litry vařící vody. Na kbelík se přiloží deska s přiměřeným kruhovým otvorem kvůli pohodlnému sezení, na ni se posadíme a přitom celé tělo pokrývkami dobře zabalíme, aby pára nikudy neunikala. Po několika minutách už počne kapat z čela pot (pozor na srdce!). Tak na tom vydržíme 10 až 20 minut i déle. Pak se chladně otřeme a jdeme do postele. (107)





Hemeroidy, záněty dýchacích cest, křečové žíly a neuralgické bolesti


Odvar z kůry jírovce maďalu: dvě lžíce drcené kůry na čtvrt litru vody, půl hodiny vařit. Pijí se l až 2 šálky denně. (40 + 45)





Hemeroidy krvácející, při silné menstruaci, průjmecha revmatismu


Odvar připravený ze dvou čajových lžiček oddenku hadího kořene většího ve 3/4 litru vody. (106 + 009)
Návrat na obsah