HORNÍ CESTY DÝCHACÍ - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

HORNÍ CESTY DÝCHACÍ

Bylinky a přípravby > Bylinky dle nemocí > E-F-H-Ch
HORNÍ CESTY DÝCHACÍ
Horní cesty dýchací – zánět


Dvě čajové lžičky sušeného kořene andělíky lékařské na čtvrt litru vody. Povaríme na mírném ohni a necháme'15 minut stát. Precedíme a pijeme l až 2 šálky denně při chorobách dýchacích cest mírně teplý, při zažívacích obtížích chladný. (14)


30 g proskurníku, 30 g černého bezu, 20 g zlatobýlu, 10 g tymiánu, 10 g anýzu, 20 g květu slézu maurského smícháme a jednu čajovou lžičku směsi spaříme čtvrt litrem vody a necháme 20 minut vyluhovat. Pijeme příjemně teplý po malých
doušcích. (303)


Připravíme tinkturu: z hrsti pupenu borovice lesní, kterou zalijeme lihem a necháme stát 14 dní. Užíváme 10 až 20 kapek na cukr. Přidáme-li tinkturu do vařící vody, je vhodná k inhalaci. (14)


Stejné množství plicníku lékařského, kořene proskurníku a lékořice, listu jitrocele, natě máty peprné, plodu fenyklu a anýzu, květu divizny a mateřídoušky smícháme a polévkovou lžíci této směsi přelijeme čtvrt litrem vařící vody. Vyluhujeme čtvrt hodiny v uzavřené nádobě, občas promícháme, pak zfiltrujeme. Čaj pijeme teplý, třikrát denně. (42)


Vložte do malých oplatků kulatých na špičku nože práškovou benzou a užívejte 2 až 4 oplatky denně. Vhodné zejména při sípáni. (132)


20 g celíku zlatobýlu, 30 g květu černého bezu, 30 g kořene proskurníku, 10 g natě tymiánu, 10 g plodu anýzu a 20 g kvetu slézu maurského. Jednu čajovou lžičku směsi vaříme 5 minut ve čtvrt litru vody, 20 minut vyluhujeme. Pije se třikrát denně před jídlem. (126)


Při zánětu horních cest dýchacích pomáhá nálev ze tří lžic sušeného květu jírovce madálu (kaštan) a šálku vody. (305)


Přelejte dvě čajové lžičky sušeného řezaného listí šalvěje lékařské dvěma sklenicemi vroucí vody a nechtě půl hodiny vyluhovat. Tuto dávku denně vypijte. Zevně se tento čaj používá k naparování a jako kloktadlo. (23)


Osvědčuje se použití nálevu ze tří lžiček sušeného květu jírovce maďalu a šálku vody. (305)


Pomáhá nálev připravený z jedné čajové lžičky květů sedmikrásky obecné na l dl vody. (305)


Jedovatá bylina aristolochia westlandii. Při onemocnění horních cest dýchacích se podává odvar z 5 až 20 g semen, k léčbě povrchových zranění a jako pomocný prostředek léčby zlomenin se užívá odvar ze 4 až 10 g kořene. (114)


Přelejte dvě polévkové lžíce sušeného květu a řezaného listu proskurníku lékařského dvěma sklenicemi vroucí vody a nechtě několik minut vyluhovat. Denně vypijte dvě sklenice čaje. (23)


Hrst mladých výhonků borovice zalijeme lihem a postavíme na teplé místo na 14 dní. Užíváme 10 až 20 kapek na cukr. (303)


Po 40 g kvetoucí natě tužebníku a listu podběle a 20 g natě dobromysli - jednu polévkovou lžíci spaříme čtvrt litrem vody, 20 minut vyluhujeme. Pije se třikrát denně před jídlem. (126)


Hrst pupenů topolových zalijeme lihem a necháme stát 14 dní. Užíváme 10 až 20 kapek na cukr. Přidáme-li tuto tinkturu
do vařící vody, je vhodná k inhalaci. (14)


Dvě lžičky řezaných listů jitrocele kopinatého přelijeme čtvrt litrem vařící vody a necháme 15 minut louhovat. Precedíme a pijeme vlažný čaj, který pomáhá i pří žaludečním a střevním kataru, proti průjmů, zánětu ledvin a močového měchýře. Na
krvácející hemoroidy můžeme přikládat vatu namočenou do zchlazeného nálevu. (14)


l až 2 lžíce natě plicníku lékařského na půl litru vody. Necháme krátce povařit a 5 minut ustát. Osladíme cukrem nebo medem a užíváme celou dávku po částech během dne. Odvaru můžeme zevně užívat k omývání řezných a tržných ran a při hemoroidech. (14)


Tři lžičky květních úborů se stopkou sedmikrásky chudobky vhodíme do půl litru vařící vody a necháme přejít varem. Na 15 minut odstavíme a potom pijeme po doušcích dva šálky denně při zánětu průdušek. Při onemocnění dýchacích cest pijeme teplý, jinak vlažný nebo studený. Odvar můžeme použít (s příměsí řepíku) na koupel při kožních chorobách.(14)


Při nemocích dýchacích cest je mateřídouška spolu s jitrocelem starým osvědčeným prostředkem. Čaj z mateřídoušky a jitrocele s citronem pomáhá při zánětu průdušek, astmatu i při černém kašli. Připraví se čerstvý 4 až 5 krát za den. Tento čaj účinkuje bezpečně i při zápalu plic, tehdy se pije každou hodinu po doušcích. (123)


Hrst pupenů borovice zalijeme lihem na 14 dní. Užíváme 10 až 20 kapek na cukr. (40 až 45)


Připravíme odvar k pití a ke kloktání: čtyři lžíce sušených květů hluchavky bílé zalít v šálku vařící vodou, 15 minut nechat pařit. Pít dva šálky denně. (40 + 45)


Dvě lžíce řezaného sušeného kořene andělíky lékařské na čtvrt litru vody. Povaríme na mírném ohni a necháme 15 minut stát. Po scezení pijeme l až 2 šálky denně mírně teplý. (40 + 45)





Horní cesty dýchací - zánět - prevence


Vhodné jsou inhalace např. směsi třezalky, heřmánku a šalvěje. Inhalace zbavují sliznice hlenů a patologické mikroflóry. K proíylaktice lidí pracujících v prašném prostředí se nejvíce osvědčily inhalace jitrocele, rebríčku, podbělu nebo i dubové kůry. Inhalace se doporučují dvakrát ročně po 15 procedurách, jednou denně. (136 + 47 - 104)





Horní cesty dýchací – katar


Při kataru horních cest dýchacích a bronchitíde je vhodné podat čaj z červeného jetele bohatě oslazený medem. Jde o mimořádně účinné léčivo. (136 + 47 - 43)


Je vhodné i vícekrát denně inhalovat páry nad bramborami vařícími se ve slupce - asi 10 minut. Dále vzít papír od másla nebo papír, hadřík apod. a pomastit sádlem, na to čerstvě nastrouhat vrstvičku muškátového oříšku, přiložit na hruď, omotat teplým šálem a ponechat přes noc. (136 + 47-32)


Při katarech horních cest dýchacích, proti kašli a k podpoře výměny látkové v těle se připravuje nálev ze dvou lžiček sušených květů hluchavky bílé na šálek vařící vody. Směs se nechá vyluhovat a pak se užívá po lžičkách přes den. (002 + 006)





Horní cesty dýchací - zápal


Léčíme záparem z lipového květu. Dvě až tři čajové lžičky drogy na 250 ml vřelé vody. Necháme vyluhovat 20 minut, scedíme a naráz vypijeme - dva až tři šálky denně. (91)


Léčíme záparem, který se užívá horký. Jednu čajovou lžičku nadrobno rozdrcených hlíz stavačových zapaříme 200 ml vřelé vody. Necháme vyluhovat 15 minut a scedíme. Drogu užíváme také v prášku. Jednu čajovou lžičku vstavačového prášku nejdříve rozmícháme ve studené vodě a pak zalijeme 400 ml vřelé vody. Vaříme 3 až 5 minut a necháme10 minut vyluhovat. Čaj dosladíme medem. Užívá se 2 až 3 šálky čaje denně. (91)





Horní cesty dýchací a nemoci plícní


Lék se získává přípravou medu a sedmikrásky. 500 ks květů chudobky se přelije 3/4 litrem vařící vody. Přidáme na kolečka nakrájený, v horké vodě dobře omytý citron, z něhož odstraníme jadérka, aby med nehořkl. Vše necháme vyluhovat do druhého dne a pak vodu i s hmotou vylisujeme přes husté pláténko do dobře vysmaltované nebo kameninové nádoby, možno i skleněné. Přidáme 750 g krystalového cukru, promícháme a svaříme do hustoty ještě tekoucího sirupu. Horkým sirupem plníme menší skleničky, nemusí se sterilizovat. Med vydrží v suché místnosti i několik let a nezkazí se. (126)





Horní cesty dýchací a černý kašel


Nálev ze dvou lžiček natě macešky trojbarevné na šálek vody, krátce se povarí a užívá se přes den. (002 + 006)





Horní cesty dýchací a zažívací potíže


Nálev připravený v poměru l čajová lžíce květů sedmikrásky obecné na l dl vody. Užíváme 2 až 3 krát denně. (305) <


V litru červeného vína rozmícháme 100 g medu a tímto roztokem přelijeme 50 až 60 g jablečníku. Při pokojové teplotě necháme macerovat 10 dní za občasného protřepání, potom precedíme a uschováme v chladnu. Denní dávka činí 100 až 150 g. (136 + 47 - 33)





Horní cesty dýchací - kojenecké onemocnění


Připravíme kojenecký čaj: Přelejte jednu čajovou lžičku semene fenyklu obecného jednou sklenicí vroucí vody a nechtě na plotně 'bez varu vyluhovat 10 minut. Oslaďte medem nebo cukrem. Pro dospělé je dávka dvoj- až trojnásobná. Při poruchách trávení pijte čaj neslazený nebo oslazený umělým sladidlem. (23)





Horní cesty dýchací - záněty, ale i při hemoroidech, křečových žilách a neuralgickych bolestech


Odvar z kůry jírovce maďalu: dvě lžíce drcené kůry na čtvrt litru vody, půl hodiny vařit a pít l až 2 šálky denně. (40 + 45)





Horní cesty dýchací a kašel, chrapot, zánět průdušek


Pomáhá oman pravý. K přípravě výluhu se užije jedna polévková lžíce suchého kořene a spaří se půl litrem vřelé vody. Po 20 až 30 minutách se zapař scedí a užívá 2 až 3 krát denně po třech lžičkách nejlépe před jídlem. (50)


Dvě lžičky rozdrceného semene lnu setého zalijeme večer čtvrt litrem studené vody. Vzniklý šlemovitý nálev před pitím přihřejeme. Pije se vlažný 2 až 3 šálky denně. (40 + 45)


Při zánětech horních cest dýchacích, při dráždivém kašli, při žaludečních a střevních poruchách a jako prostředek proti průjmům pomáhá nálev, který se připraví z jedné lžičky řezané sušené natě mateřídoušky úzkolisté. Droga se přelije šálkem vařící vody a ponechá asi 20 minut vyluhovat. Po scezení se pije tři až čtyřikrát za den; při žaludečních a střevních potížích 30 minut před jídlem nebo při nachlazení po jídle. (002 + 006)


Při léčení horních cest dýchacích, k uvolňování hlenů, k tlumení záchvatů kašle a při plícních chorobách: z jedné lžičky řezaných sušených listů popence obecného na šálek vařící vody se připraví nálev; ten se nechá krátce vyluhovat a pak se užívá po jednom šálku dvakrát až třikrát denně. (002 + 006)


Při onemocnění horních cest dýchacích, při katarech a zánětech hrtanu, kašli, při nemocech žaludku a střev a proti průjmům se připravuje nálev z jedné lžíce řezaných sušených listů slézu lesního a jednoho až dvou šálků vařící vody; po zchladnutí se nápoj užívá v dávce dvou až tří šálků přes den. (002 + 006)





Horní cesty dýchací, žaludeční a střevní katar, žaludeční křeče, průjem, zánět ledvin a močového měchýře


Léčíme čajem připraveným ze dvou lžic sušených řepíkových listů a jitrocele kopinatého. Směs přelijeme čtvrt litrem vařící vody a necháme 15 minut pařit. Scedíme, pijeme vlažný. Vatu namočenou do zchlazeného nálevu přikládáme na krvácející hemeroidy. (40 + 45)
Návrat na obsah