ISCHIAS - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

ISCHIAS

Bylinky > Bylinky dle nemocí > I-J-K
ISCHIAS
Jeden díl listu máty, dva díly listu šalvěje, jeden díl květu heřmánku - smícháme a hrst směsi spaříme vařící vodou a používáme na obklady, které přikládáme na bolestivá místa, až zmizí. (99)


Připravíme z 500 g čerstvého listu břízy bělokoré nebo ze 200 g listu sušeného čtyři litry nálevu, necháme jej vyluhovat 20 minut a pak scedíme do koupele. Vhodné nejen na ischias, ale i na revmatické bolesti, bolesti kloubů. (78 + 66)

20 g natě vřesu obecného, 20 g květu levandule lékařské, 10 g šištic chmelu obecného a 10 g natě meduňky lékařské. Nálev: pijí se dva šálky denně. (78 + 66)


Kůra z mladých větviček kaštanu se nadrobno naláme, povaří 10 minut a do nepříliš horkého odvaru se namočí lněné plátno, kterým se po vyždímání obloží záda a kyčle, to vše se převáže suchým plátnem a ještě teplou přikrývkou. V tomto zábalu setrvá nemocný v klidu na lůžku l až 2 hodiny. Aplikovat l krát denně, nejméně 5 dnů za sebou, i když někdy obtíže
ustoupí dříve. (136 + 47 - 79)


Připravíme tuto lázeň: 2 až 3 kg ovesné řezanky zalejeme ráno studenou vodou, večer povaríme, nasypeme dvě plné
hrsti máty, necháme vyluhovat a vlejeme do vany. (99)
I nejprudší bolesti vám okamžitě zmírní a vyléčí horké obklady z natě třezalkové. Nať napařte v hrnci, nevymačkávejte, ale zaobalte horkou do organtýnu nebo tenkého pláténka a tak přiložte na kříž. (132)


Vezmeme po 30 g: list popence, nať jehlice trnité a květ vratiče. Všechny složky bylin smícháme v uvedeném poměru a tři čajové lžičky směsi prelejeme půl litrem vroucí vody, necháme 5 minut vyluhovat a scedíme. Denně se pijí tři šálky teplého čaje. (30)


Lázeň: půl kg borovicového jehličí povařit v několika litrech vody, nasypat 10 dkg máty a scedit do vany. (99)


Oravská mazanina: do zavařovačky dát 0,25 l octa, 0,25 l terpentýnu z lékárny a dvě čerstvá bílá vejce hermeticky uzavřít a ponechat na tmavém místě asi dva týdny, do rozpuštění vajec. Potom se láhev protřepe, zbylé blanky se vyhodí a mazanina je připravena k použití při ischiasu a revmatických bolestech. Namazaná místa je třeba zabalit do teplého zábalu, aby se vyhřála. Před použitím protřepat. Ve stejných indikacích se osvědčily obklady z čerstvých naklepaných devětsilových listů, které se přikládají vrchní zelenou stranou, postižené místo se potom opět zabalí do tepla. (136 + 47-120)


Vnitřní léčba: list černého rybízu, jahodníku, břízy, květ černého bezu, tužebníku jilmového, pupeny topolu a vrbová kůra. Dvě lžíce bylin vařit ve čtvrt litru vody a pít tři sklenice denně. (99)


Smícháme 30 g natě třezalky, 30 g listu routy vonné a 30 g natě prvosenky. Byliny smícháme a tři čajové lžičky směsi prelejeme půl litrem vroucí vody. Vyluhovat 5 minut a scedit. Denně pít tři šálky teplého Čaje. (30)


Užívejte jeden den na kostku cukru 6 až 9 kapek třezalkového oleje, druhý den se pak vykoupejte v odvaru natě opencové (hrst na litr vody), teplota 35 °C. (132)


Přiložte na záda a na kyčle obklad s horkou Epsomskou hořkou solí (vodný síran horečnatý). (136 + 47-15)


Výborné jsou horké obklady z vařených brambor, do kterých můžeme přidat postrouhanou syrovou cibuli, stroužek utřeného česneku a kousek nastrouhaného křenu. (136 + 47 - 107)


Přikládejte na bolestivá místa čerstvou naklepanou kůru z topolu stříbrného, zároveň užívejte denně 5 až 20 kapek terpentýnu benátského (modřínového) smíšeného :s 4 g práškového kořínku kopytníkového ve víně nebo v mléce ráno na
lačno. (132)


Osvědčila se náplast z papriky nebo náplast z hořčicových semen. Hořčičné semínko umeleme na mouku a se studenou vodou uhnetéme těsto, které naneseme na plátno. Druhým plátnem náplast přikryjeme a přiložíme na kůži. Jakmile začne kůže' pálit (podle citlivosti za 10 až 30 minut), náplast sundáme a místo omyjeme. (136 + 47 - 107)


Přikládejte na kříž plátěné pytlíky naplněné horkým heřmánkem a pro pocení vypijte koflík horkého bezinkového čaje. Po
sejmutí pytlíku namažte si kříž rumem a pár kapkami chloroformu. (132)


Vlejte do úplně nového kamenného hrnce půl litru olivového oleje a červeného vína a připojte nadrobno sekané po 15 g majoránky, rozmarýny, satureje, šalvěje, tymiánu a yzopu. Nechte je v tekutině táhnout 12 hodin, načež povarte na mírném ohni, až se víno vypaří. Sceďte a potírejte teplým odvarem postižená místa. (132)


Přivedeme k varu dva litry vody a přidáme jeden litr základního přípravku, který se připraví takto: litr vody se přivede k varu a po pěti minutách se přidá hrst směsi těchto bylin: nať vlaštovičníku a pryskyřičníku prudkého, list máty peprné a nať tymiánu. Vše promíchat, nádobu přikrýt a nechat ustát 4 až 5 hodin, potom přecedit. Hrst směsi bylin je na jednu koupel -Aplikovat ráno koupel nohou, přes den sedací koupel s použitím čtyř litrů základního přípravku, v trvání 10 až 12 minut, večer koupel rukou. (136 + 47 - 77)


Čaj tišící nervy: připravíme tak, že do jednoho litru vody dáme na dvě hodiny vařit 5 g chmele. Vodu doplňujeme tak, abychom získali litr chmelového odvaru. Tímto odvarem luhujeme například tuto čajovou směs: stejným dílem smísíme sušený kořen celeru, nať kopřivy, lopuchového kořene a květu rebríčku. (136 + 47 - 107)


Smíchejte důkladně po 3 g nadrobno roztlučených bobulí vavřínových a kořínků bertramových, 5 g prášku majoránkového, routového a rozmarýnového s olejem jalovcovým a rozmarýnovým po 5 g, s jehněčím a vepřovým sádlem po 50 g. Dobře prohníst. Doporučuje se prohřát postižené místo u ohně a pak si dáti mast řádně vetříti na postižené místo. (132)


Rozmělníme jeden díl jalovcového plodu, kořene pupavy a kořene puškvorce se dvěma díly sladkých jeřabinek a sušených šípků. Směs vaříme ve 3,5 litru vody dvě hodiny. Pak přidáme kořen jehlice trnité, nať rebríčku, řepíku a list a květ třezalky, vše stejným dílem. Čaj necháme ještě tři hodiny vyluhovat. Doporučuje se při zakončení varu vhodit do čaje rozkrájený citron. Vše důkladně přefiltrujeme a přidáme asi 1/10 litru koncentrovaného alkoholu. Výtažek slijeme do čistých lahví, zazátkujeme a uschováme k potřebě. (136 + 47-107)


Vnitřně: V jednom litru bílého vína macerovat 10 dní 50 g drobných bezinek a 30 g drcených jalovčinek. Scedit a užívat ráno a večer po 50 až 100 ml. K tomu brát vždy po 25 kapkách červeného třezalkového oleje. (136 + 47 - 32)


Zevně: 250 g slunečnicového oleje a 250 g červeného vína protřepat ve skleněné nádobě a přidat po 10 g majoránky, tymiánu, šalvěje a drceného fenyklu. Macerovat přes noc a potom na horké vodní lázni odpařit víno, filtrovat a užívat k masážím podle potřeby. Cvičení: opatřit si půlkulatinu průměru 11 až 13 cm (kvůli rovnováze má být její délka asi 2 m, to je ale nepraktické, vhodnější je užití kratší půlkulatiny s event. zatížením). Lehnout si přes kulatinu tak, aby poslední tři bederní obratie byly na dřevě. Tak ležet několik minut, dvakrát denně, čas postupně prodlužovat. Při velké bolesti dát
přes dřevo deku, při ústupu bolestí naopak půlkulatinu podkládat, aby se dosáhlo většího léčebného prohnutí páteře. Cvičit dlouhodobě i po úplném ústupu obtíží. (136 + 47-32)


Vezmeme 20 g popence, 20 g kořene jehlice trnité, 10 g dřeva francouzského, 10 g sléze okrouhlolistu, 10 g bobulí černého bezu, 10 g jitrocele a 15 g kozlíku lékařského. Pijeme třikrát denně šálek teplého odvaru po jídle. (132)


10 g březového listu, po 15 g jahodový list, nať jehlice trnité, nať medvědice lékařské, kořen puškvorce, květ rebríčku žlutobílého, nať řepíku lékařského, nať zeměžluče a 20 g bukvice lékařské (polovinu květ a polovinu list). Ze směsi bylin vezme se podle zdatnosti pacienta 10 až 15 g, dá se do kamenného hrnku, spaří se litrem vařící vody/pečlivě přikryje, postaví na teplé místo a nechá 12 hodin loužit. Nejlépe se připravuje čaj večer, aby se přes noc vyloužil. Ráno se přecedí a celý den po doušcích popíjí. Čaj se popřípadě přihřeje, medem osladí a citrónovou šťávou podle chute přilepší. (107)


10 g kořene andělíky, po 15 g list borůvky, nať máty peprné, list ostružiny vonné, nať přesličky, nať zemědýmu a po 20 g dubového mlází a natě třezalky. Dále jako recept č.0598. (107)


Po 10 g semen fenyklu, kořene hořce šumavského, kozlíku (polovina květu a polovina listu), po 15 g-březového listu, natě majoránu, natě melisy citrónové a po 20 g černého bezu (polovina květu a polovina listu), natě ožanky a květu i listu podběle. Dále jako u receptu č. 0598. (107)


10 bobulí jalovčinek, po 15 g natě Černobýlu, drchničky, veroniky (rozrazilu), květu i listu levandule, kořene pupavy, květu slunéčka zahradního, listu a květu vřesu a 20 g čekanky (polovina natě a polovina kořene). Dále jako u receptu č. 0598. (107)


Po 10 g islandského mechu, pomerančového květu, listu rozmarýny a natě vachty třílisté, 15 g natě jablečníku vonného a po 20 g natě mateřídoušky, ožanky, opoňky a srdečníku. Dále jako u receptu č. 0598. (107)


5 g květu trnky plané, 10 g arnikového květu, po 15 g usušeného kořene celerového, natě komonice lékařské, kořene lopuchu a natě světlíku a po 20 g natě kopřivy, mochny husí a sporýše. Dále jako u receptu č. 0598. (107)


Vše po 15 g: natě bělolistu, jablečníku vonného, jehlice trnité, řepíku a sporýše, listu i květu bukvice lékařské, listu i květu kozlíku, kořene pampelišky a listu i květu levandule. Dále jako u receptu č. 0598. (107)

Ischias s bolestí v kříži


30 g natě tužebníku, 10 g natě popence, 10 g kořene jehlice trnité, 5 g květu vratiče. Byliny smícháme v uvedeném poměru a jednu čajovou lžičku směsi spaříme čtvrt litrem vařící vody, 20 minut necháme vyluhovat. Pije se třikrát denně před jídlem. (126)

Víno proti ischiasu nebo bolestem v zádech vůbec


Úplně černé bobule břečťanové, černé zralé jalovčinky a petrželové semínko rozemleté stejným dílem na jemný prášek
svařte v dobrém bílém víně - na čtvrt litru vína 5 g směsi. Pijte kalíšek ráno na lačný žaludek a kalíšek v noci, když se probudíte a jdete močit. (132)

Při slabších formách ischiasu, kloubních potížích, při degenerativních změnách na páteři


První den vezme nemocný třikrát denně jednu jalovčinku, rozkouše ji a sní. Každý další den přidává po jedné jalovčince v každé dávce, tedy druhý den 3x2, třetí den 3x3 jalovčinky atd. Za tři týdny nastane bod obratu – maximální dávka 3x21 jalovčinek, pak následuje pravidelný pokles -3x20, 3x19 atd. až po konečných 3 x 1 jalovčinku za 6 týdnů od začátku léčby. Každou dávkou jalovčinek je třeba zapít 1/3 litru močopudného čaje, třeba kopřivového apod. Při náhlých potížích ze strany ledvin je třeba léčbu ihned přerušit. Tuto kůru je možno provádět jen jednou nebo ve výjimečných případech dvakrát za rok. (136 + 47-133) Při ischiastických bolestech, při revmatických potížích a bolestech zad


Používáme ke vtírání do pokožky tinktury z těchto b y l i n a jejich směsí: - 30 g natě tymiánu obecného a 20 g natě rozmarýnu lékařského, drcené semeno jírovce madálu (koňský kaštan), může sepřidat i několik lístků máty peprné, samotný jírovec madál – květ, samotná mateřídouška obecná – nať, samotná třezalka tečkovaná - nať, lépe však jen květ. Může se přidat několik lístků máty peprné samotný list kopřivy dvoudomé samotný kořen kostivalu lékařského samotná nať kokošky pastuší tobolky, doporučuje se hlavně při snížené svalové hybnosti a při svalových bolestech samotný květ měsíčku lékařského, doporučuje se též při svalových bolestech (78 + 66)

Při ischiasu, ale i při zánětech kloubů, žil a křečových žilách


Pomáhá obklad z čerstvých devětsilových listů a to sytě zelenou stranou přímo na postiženou část těla. Před použitím je třeba silné stopky uříznout a list mírně přejet válečkem na těsto, aby lépe pustil šťávu. Po přeložení listu se postižené místo zabalí. (136 + 47 - 120)
Návrat na obsah