Svíčková pečeně - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

Svíčková pečeně

Recepty > Staročeské recepty > Příprava masa > Hovězí maso
Svíčková pečeně


Svíčková
Sůl
Jalovec
Slanina
Kousek másla
½ malé cibule
2 řízky Celer
Mrkev
Petržel
Bobkový list
Tymián
Pepř
Nové koření
Zázvor
Ocet
Kysaná smetana
Mouka

Svíčková se zbaví mázder a tuku, nasolí se, dá se k ní několik jalovců a nechá se v hrnci, čistým kaménkem přitíženo asi den, v zimě ně­kolik dnů ležet. Pak se protáhne na nudličky krájenou slaninou, dá se na pekáč na kilo masa asi jako velký vlašský ořech kousek másla, půl malé cibule, dva řízky celeru, 2 kroužky mrkve a také tolik petržele, půl bobko­vého listu, štopek tymiánu, 6 zrnek pepře, také tolik no­vého koření a asi jako hrách kousek zázvoru. Maso se na to vloží, pokropí se asi lžíci estragonského nebo obyčej­ného octa, položí na vrch, opět asi jako ořech kousek másla, podlije se kapkou vody nebo hovězí polévky a nechá se na plotně přikryté asi půl druhé hodiny dusit. Přilévá se stále po lžíci polévky nebo vody. Pak se dá odkryté do trouby, ve čtvrt litru kyselé smetany se rozkloktá lžička mouky a tím se maso asi na třikrát poleje. Když je maso měkké a hezky opečené tak se vyndá, do omáčky se přidá kapka polévky, vše se procedí, zelenina se v cedníku pěkně rozmačká a kdo je milovník citronu může do ní přidat lžičku citrónové šťávy a malinko sekané kůry.

K této pečeni jsou dobré noky, makarony, také dobrý je k ní knedlík.

Velice je také omáčka chutná, když místo zeleniny se dá v létě zelená petrželka, to se pak dělá omáčka jen málo nakyslá.

Když je špatná smetana, může se rozkvedlat do procezené omáčky, před podáním na stůl, žloutek a tím se omáčka zlepší.
Další možnosti naložení masa

Někdo nakládá maso jen za sucha, jako toto, že prý v láku naložené není tak šťavnaté; jiný opět, na svíčkovou, když ji zba­ví kůžiček a loje a protáhne ji slaninou, dá se svařit asi na kilo masa skleničku octa se čtvrt litrem vody, maso obloží kořením a zeleninou a když se ocet s vodou vařil, polije tím maso, ukryje jej a nechá několik dnů naložené, ale každý den v tom láku maso obrátí, další opět nechá lák vystydnouti a studeným maso polije. Můžeme také dát na osolené maso všecko koření a ze­leninu, polít jej skleničkou vína a octa, nechat jej jeden den ležeti, pak je protáhnout slaninou a připravit jako pře­dešlé. Nebo jej nezalít smetanou, pouze zaprášit moukou a přidat dle chuti citrónové šťávy a malinko kůry. Na tento způsob totiž bez smetany se upraví maso k hostině, když je zvěřina se smetanou, aby nebylo dvoje stejné. Když se dělá bez smetany, je lepší kořínkovou zeleninu vynechat, dát jen cibuli a kousek petrželky zelené a octa jen ma­linko nebo žádný. To vše záleží pak na chuti hospodyňky.
Návrat na obsah