ŠALVĚJ LÉKAŘSKA - Supermazlici

Supermazlíci
Sisältöön

ŠALVĚJ LÉKAŘSKA

Bylinky > Herbář
   
Pochází z jižní Evropy a u nás se pěstuje v zahradách. Je třicet až  sedmdesát centimetrů vysoká, fialové květy jsou uspořádány v lichopřesleny. Proti sobě  stojící listy mají stříbřitý povlak a šíří trochu hořkou, kořenitou vůni. Pěstuje se  na chráněných slunných místech. Přikrývám ji na zimu chvojím, protože je  choulostivá na mráz. Jiný druh, šalvěj luční (Salvia  pratensis) najdeme na náspech, loukách a pastvinách. Do dálky prosvítají tmavomodrofialové květy, šířící aromatickou  vůni. Ze šalvěje luční používáme květy, především na kloktání, ale i na přípravu šalvějového octa. Hrst květů vyluhujeme v octu, který potom používáme k  masáži nemocných, kteří delší čas leží. Listy se sbírají    před  rozkvětem, v květnu a červnu. Rostlina obsahuje nejvíce éterických olejů ve   slunných, suchých dnech, proto sbíráme  listy v takovém počasí, nejlépe v poledne. Sušíme ve stínu. Mnohem léčivější je však šalvěj  lékařská, kterou se zabýváme dále. Šalvěj byla slavnou léčivou rostlinou už u našich předků. Rčení, které vzniklo  okolo roku 1300, říká: „Proč by měl člověk zemřít, když v zahradě roste šalvěj?“ Už samotný název vyjadřuje vysoké  ocenění, které má rostlina od nepaměti. Šalvěj je odvozeno z latinského slova „salvare“ -  spasit, vyléčit. Jak se za starých časů velebila  šalvěj, to najdeme v jednom starém, pěkném bylináři: Když musela svatá Matka  boží s Jezulátkem utéci před Herodesem, prosila všechny květiny na poli o  pomoc, ale žádná jí neposkytla přístřeší. Tu se sklonila k šalvěji a u ní  našla útočiště. Pod jejími hustými listy našla bezpečný úkryt i s dítětem  před Herodesovým vojskem. Vojáci prošli okolo a nezpozorovali je. Jen co  přečkala nebezpečí, vyšla Matka boží z úkrytu a mile řekla šalvěji: „Od  nynějška až navěky budeš u lidí nejoblíbenější květinou. Dávám ti moc vyléčit  lidem všechny nemoci, ochraňuj je před smrtí tak, jako jsi i mne zachránila.“ Od těch časů bylinka   kvete, pomáhá a léčí lidi. Má-li někdo dlouholeté zkušenosti s
 
léčivými  rostlinami      a často vyprošoval v těžkých případech pomoc a ochranu naší milé  Matky boží,
 
potom v hluboké víře a opravdové důvěře cítí, že její ochranná ruka se  prostírá nad všemi zázraky našich léčivých rostlin.
 
Častější pití šalvějového čaje  přispívá k posílení celého těla, zabraňuje záchvatům mrtvice a velmi příznivě  působí při obrně. S levandulí je jedinou léčivou rostlinou, která pomáhá při  nočním pocení. Vyléčí nemoc, která je původcem nočního pocení a svou léčivou  mocí odstraňuje značnou
 


   
slabost,  která je průvodním jevem této choroby. Mnozí lékaři objevili dobré vlastnosti  šalvěje, užívají ji při křečích, onemocněních míchy, onemocnění žláz a také  při chvění končetin. Při těchto chorobách se pijí během dne dva šálky po  doušcích. Čaj velmi dobře působí při nemocných játrech, odstraňuje nadýmání a  všechny další těžkosti, které vyvolává narušení jater. Šalvěj pročišťuje  krev, odvádí hleny z dechových orgánů a žaludku, povzbuzuje chuť k jídlu a  odstraňuje poruchy ve střevech a průjem.
 
Čaj ze šalvěje při vnějším použití  doporučuji zvláště při zánětech mandlí, bolestech v krku, hnisání zubů,  zánětech hrtanu a ústní dutiny. Mnozí dospělí i děti by nemuseli mít vyoperované  mandle, kdyby včas užívali šalvěj. Mandle jsou totiž jakýmisi policisty těla,  zachycují a zneškodňují jedovaté látky, když mandle chybí, dostávají se jedy  do ledvin. Nálev ze šalvěje pomáhá i při krvácení dásní a uvolnění zubů.  Kloktá se jím nebo se dávají v nálevu namočené vatové tampóny (paradentóza a  zvředovatění dásni“).
 
Lidé  se slabými nervy, ba i ženy s nemocnou dolní částí těla, měli by si dávat  sedací šalvějovou koupel. Po bodnutí hmyzem přiložíme rozdrcený list.
 
Vedle úspěchů šalvěje jako léčivé  rostliny nesmíme zapomenout, že je i znamenitým kořením. Přidává se v malých  dávkách podobně jako tymián a saturejka do mastných jídel z vepřového, husího  i krůtího masa. Také divočina je chutnější, když do ní přidáme kousek  šalvěje. Při přípravě zeleninových sýrů a kořeněných omáček měli bychom  pamatovat na šalvěj už i ze zdravotních důvodů. V některých krajích se dělají  šalvějové koláče a pečivo. Podobně jako anýz se přidává do těsta rozdrcený  list šalvěje.
 
ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ
 
Čaj:            Jedna čajová lžička bylinek na 1/4  litru vody, spaříme a krátce vyluhujeme.
 
Šalvějový  ocet: Láhev naplníme až po hrdlo květy šalvěje luční, zalejeme přírodním  octem tak, aby
 
byl až nad květy a láhev necháme stát  14 dní na slunci nebo na teplém místě.
 
Sedací koupel: Dvě vrchovaté  dvojhrstě listů na noc vložíme do studené vody. Druhý den se
 
všechno zahřeje až k varu a výtažek  přilejeme do vany.
 

Takaisin sisältöön