KLOUBY - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

KLOUBY

Bylinky a přípravby > Bylinky dle nemocí > I-J-K
KLOUBY
Bolesti kloubů





Ve smaltovaném hrnci ve vodní lázni rozpustit sádlo (půl kg), vsypat květ arniky, měsíčku, květ a listy třezalky. Vaří se mírně asi dvě hodiny a nechá vyluhovat 8 až 12 hodin. Pak znovu ohřát, scedit, přidat kafr a včelí vosk, uvést do varu a pak lít do sklenice a uschovat v chladničce. Masírovat bolestivá místa. U bradavice se užívá ještě stave z vlaštovičníku. (50)


l až 2 květenství bezu černého naložíme do jednoho litru octa ä necháme stát 14 dní na slunci. Bezinkovým octem pak obkládáme a masírujeme únavou bolestivé údy. (40 + 45)


Nar bolestivé místo kloubů, páteře, kolen apod. pomáhájí křenové placky. Nastrouháme 200 g syrových brambor, které vymačkáme a do drtě přidáme 4 lžíce nastrouhaného křenu. Vše dáme do gázy, uděláme placku a přiložíme na bolestivé místo na 30 minut. Předtím kůži namažeme sádlem. Opakovat až po zblednutí kůže, tj. asi za tři dny. (126)


Pijeme třikrát denně po jídle šálek teplého odvaru z 20 g bukvice, 10 g třezalky, 20 g pivoňky, 25 g břízy a 25 g pýru.(132)


Listy černého bezu, bez řapíků, se zabalí do gázy, vloží do síta a dají se nad vařící vodu propařit. Když jsou listy teplé a vláčné, přikládají se na postižená místa. (78 + 66)


Dvě polévkové lžíce natě řepíku lékařského na půl litru vody. Nechá se přejít varem a 15 minut ustát. Precedíme do čtyř litrů vody na částečnou koupel. Potřebujeme-li větší množství na koupel celkovou, dávku úměrně zvýšíme. (78 + 66)


Ve všech případech pohybových potíží: 4 až 6 nejlépe čerstvých kousků kořene kostivalu lékařského rozsekáme a vložíme do 250 g rozehřátého nesoleného vepřového sádla a necháme přes noc ležet. Druhý den vše rozehřejeme, scedíme přes gázu a zbytek vymačkáme. Naplníme vhodné nádobky a uložíme do chladničky, v době potřeby potíráme bolestivá místa a teple převážeme. (78 + 66)


Dvě středně velké hlávky bílého zelí pokrájet, rozmixovat s vodou a nalít do vany. Lázeň by měla trvat půl hodiny. (99)


Tajemná mast dr. Melchíora Jana Antonína Kittla proti bolesti kloubů a svalů: V klidu a tichu, nejlépe o samotě a večer, vezměte černý olivový olej 512 g, sirné mléko 192 g, přírodní žlutý vosk 256 g, terpentýn lékařský 384 g, kafr 96 g. Nad ohněm v oleji rozpusťte za jemného tření siren mléko. Když směs tuhne, zamíchejte vosk, terpentýn a kafr. Do nádoby se studenou vodou zavěste váčky z plátna o síle palce. Do nich vlejte horkou hně- dou hmotu. Před použitím jemně nahřejte. Probatum est! (136)


Vrbová kůra, kůra kaliny, kořen mydlice, kořen černého bezu a nať zemědýmu – tyto byliny smíchejte ve stejných dílech a ze směsi připravte odvar. Pijte 4 až 5krát denně. (99)


Ke zmírnění bolesti se doporučuje kompot nebo zavařenina z jeřábu sladkoplodého, a to jednu čajovou lžíci denně buď
přímo, nebo v čaji. (78 + 66)


Proti bolestem kloubů a svalů použijeme čerstvé květy a listy petrklíče, které přelijeme přiměřeným množstvím olivového oleje tak, aby byly zcela ponořeny. Necháme vyluhovat 24 až 48 hodin, potom precedíme, smícháme s trochou jablečného
nebo vinného octa a používáme k masážím bolavých kloubů a svalů. (136 + 47 - 131)


Na oteklé klouby a všechny potíže pohybové soustavy je osvědčená koupel: 400 g výhonků borovice nebo smrku vaříme ve 2 až 3 litrech vody půl hodiny, přikrytou necháme vyluhovat l až 2 hodiny a pak scedíme do koupele. (78 + 66)


Pomohou teplé zábaly kloubu obkladem s ricinovým olejem a po jeho sejmutí lehké masáže olivovým nebo arašídovým olejem. (136 + 47 - 15)


Při kloubových bolestech a potížích: 20 g březového listu, 20 g kořene pampelišky s natí, po 15 g vrbové kůry, fazolových lusků a květu černého bezu a po 10 g drcených jalovčinek a přesličkové nati. Jednu polévkovou lžíci směsi zalejeme půl litrem vroucí vody, vaříme l až 2 minuty a po krátkém vyluhování scedíme. Podáváme třikrát denně na lačno. (136 + 47-112)


Připravte nálev z květu tužebníku jilmového. Pije se šálek čaje denně, ale jen deset dní v měsíci. (78 + 66)

Nať yzopu, květ vřesu a heřmánku, rozdrcený jalovec, list máty a pupeny topolu - z těchto bylin zhruba v množství 200 g připravit spařením lázeň. (99)


Dvě dvouhrsti květu měsíčku zahradního, jedna kulička borové pryskyřice, dvě lžičky kafru, 100 g včelího vosku.a jedna hrst heřmánkového květu. Sádlo rozpustíme ve vodní lázni, do něho prisypeme řezané květy měsíčku a heřmánku a vaříme na mírném ohni asi tři hodiny. Druhý den směs rozpustíme, precedíme, květy rozmixujeme a vlijeme zpět do masti. Potom vše přefiltrujeme přes gázu do sklenice a dáme mírně vařit do vodní lázně. Nakonec přidáme pryskyřici (zabalenou v gáze), kafr a včelí vosk a vaříme až do rozpuštění. Po vychladnutí uskladníme v lednici. Mastí se doporučuje masírovat postižená místa při bolestech kloubů a zad po dobu 10 až 15 minut. (14)


Ze směsi 50 g květu bezu černého a 50 g listu rybízu černého připravit nálev. Pijí se jeden až dva šálky denně. (78 + 66)


Vzít na špičku kulatého nože Epsomskou hořkou sůl l (vodný síran horečnatý), zapít kopřivovým odvarem a to jednou denně, nejlépe večer - a k tomu provést místní koupel postižených kloubů v odvaru použité kávové sedliny; po koupeli kloub frotýrovat. Tím se posílí cirkulace krve v okolí kloubu a zvýší vylučování škodlivin. (136 + 47 - 15)


Matthioli: „Jícha (zeměžluč) k klisteru dobrá jest, proti bolení kyčel, táhne zajisté s střev a bolesti polehčuje." (74)


Bolesti v ramenním kloubu, lokti, v koleně apod. lze léčit šokem z horka. Bolestivá část těla se přelévá tak horkou vodou, jak nemocný snese. Obvykle to bývá kolem 45 °C. Horkou vodu je zapotřebí z větší nádoby vylít najednou, nepomůže dát úd třeba pod teplovodní vodovod. Jen tak se vyvolá šok z horka. Tím dojde k prudkému překrvení postižené oblasti a proud krve vymývá a odnáší usazeniny a škodliviny, které bolest způsobují. Po aplikaci je potřeba postižené místo do sucha utřít a zabalit do tepla. Aplikace se provádí podle potřeby až třikrát denně. I u zatvrzelých případů dochází nejpozději do šesti týdnů ke zlepšení. Modifikaci této terapie lze aplikovat při zranění končetiny, která nekrvácí, nebo jen málo (kousnutí, píchnutí, udeření apod.). Postižený úd se ponoří do vody zahřáté na tělesnou teplotu. Je důležité, aby rozsah ponoření byl dost velký. Pomalu se přilévá horká voda až k míře snesitelnosti. Správný postup zajišťuje silné zčervenání, překr- vení končetiny. Po vytažení z vody se končetina zabalí do vaty, vlny apod., aby byla v teple, případně se ještě zajistí obložení termoforem. Postup je třeba vícekrát opakovat. (136 + 47-32)
Návrat na obsah