CÉVY - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

CÉVY

Bylinky > Bylinky dle nemocí > A-B-C-D
CÉVY
Srdeční cévní systém a srdeční sval


9 dílů hlohu, 12 dílů lnice, 12 dílů kokošky pastuší tobolky, 12 dílů třezalky tečkované, 12 dílů květu měsíčku. Ze směsi
připravit bylinářským způsobem čaj a užívat 4 šálky čaje denně po dobu 10 týdnů, pak měsíc přestávka a dalších 7 lýdnů pít denně 3 šálky čaje. (302)


5 dílů květu hlohu, 10 dílů lnice - květel, 12 dílů třezalky tečkované, 9 dílů kopřivy a 5 dílů kokošky pastuší tobolky. Ze směsi připravit čaj, pít 3 šálky denně po dobu 9 týdnů. (302)


Arnika působí příznivě na prokrvení vejčitých cév a zlepšuje práci srdečního svalu. Obvyklé dávkování je 10 až 15, výjimečně 20 kapek, nakapat do poháru vody a vypít 2 až 3 krát denně. Nutno dodržet uvedené 'množství, protože arnika je prudce působící droga. (133)

Cévní poruchy


Vezmeme tři až čtyřikrát denně na špičku kulatého nože práškovaného mistrova kořene (všedobr horní) a zapijeme sklenicí ječmenné vody, kterou připravíme pomletím krup a svařením dvou polévkových lžic této trhanky ve sklenici vody. Na noc je velmi vhodná šťáva z černého rybízu, event. i šálek macerátu z jedné čajové lžičky drobně drceného jmelí -macerovat asi 8 hodin. (131)

Zvýšení pevnosti cévních stěn


Připravíme tinkturu z obyčejného kaštanu. Po zbavení osemení dužinu nastrouháme podobně jako se strouhá křen. Užíváme 20 až 25 až 30 kapek denně v několika dílčích dávkách, celkové dávkování se pohybuje mezi 75 až 100 kapkami denně. (27)

Cévní nádor


Užívejte denně 30 až 45 kapek vývaru z čerstvé natě zeravové (10 g na litr vody). (132)

Proti zvápenatění cév, při mrtvici a na zastavení krvácení


Čaj ze jmelí, který se připravuje pouze ve studeném stavu. Jednu vrchovatou čajovou lžičku jmelí dame na noc do čtvrt litru studené vody, ráno jen lehce ohřejeme a scedíme. Je-li třeba na den větší množství, musí se přechovávat v termosce, která je vypláchnutá vřelou vodou, nebo čaj vždy před použitím přihřát ve vodní lázni.
(123)

Křehkost cév


Nať světlíku, třezalky, list máty, routy, kopřivy a květ
černého bezu smíchat ve stejných poměrech a připravit
zapař. (330)
Návrat na obsah