CHRAPOT - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

CHRAPOT

Bylinky a přípravby > Bylinky dle nemocí > E-F-H-Ch
CHRAPOT
Dva díly kořene proskurníku a jeden díl listu šalvěje svařit s mlékem, přecedit a přidat med a provádět několikrát denně
hluboké kloktání a občas pár doušků čerstvého čaje i spolknout. Na krk přikládat obklad z naklepaného zelného listu, chvilku osmaženého na oleji. (136 + 47 - 003)


Svařte hrst pravého heřmánku v olivovém oleji, rozetřete ještě horké na plátno a přiložte na krk. Znamenité! (132)


Vezmeme nať kontryhele obecného a připravíme z ní nálev: Pijí se tři šálky denně, sladí se medem. Vhodné jsou i prsní čaje. Léčbu možno doplňovat inhalacemi. (78 + 66)


Proti chrapotu působí příznivě odvar z řepíku buď jen samotného, nebo s přidáním okvětních lístků červené růže. 100 g řepíku se vaří v půl litru vody, až se voda odpaří asi na 3 dl. Okvětní lístky z jedné červené růže se přelijí jedním dl vařící vody a nechají hodinu vyluhovat. Oba výluhy se pak spojí, přidá se čtvrt*kg včelího medu, promíchá se a denně se několikrát užívá po l lžíci. (126)


Rovným dílem smícháme kořen andělíky, řepík, jitrocel, malvu a květ podbělu. Kořen andělíky povaríme asi 3 minuty a na závěr vsypeme ostatní byliny a odstavíme. Necháme vyluhovat asi 10 minut. Na kloktání několikrát denně minimálně jedna polévková lžíce. (304)


Silný odvar z kořínků proskurníku lékařského, svařeného poprvé s trochou fialkového kořene a lékořice a znovu podruhé s medem, zamezí veškerý chrapot, kašel a plícní neduhy. Zároveň posilňuje neduživé starce. (132)


30 g violky, 10 g proskurníku, 30 g bedrníku, 20 g divizny, 10 g bezového květu. Třikrát denně šálek teplého nálevu vždy po jídle. Inhalace z odvaru kořene Šišvorce. (132)


Nemocný musí každodenně až na kolena státi ve vodě a zároveň ve vodě obě ruce držeti. Mimo to brát úplné omývání, nejvíce ráno při vstávání, nebo také v noci, při procitnutí. (56)


Kloktejte teplým odvarem bedrníku, svařeného ve vínu, nebo odvarem z jeřabinek; je-li spojena s pícháním na prsou, obklady z čerstvých rozsekaných a trochu nahřátých cibulí. (132)





Chrapot a kašel


Likér ostružinový: litr ostružin - plodu, 3/8 kg cukru a dva litry dobré kořalky naplňte do láhve, nechtě 21 dní státi na slunci, přefiltrujte a přelejte do čistých lahví. Každou hodinu půl menší odlivky. (132)





Chrapot, kašel, zánět průdušek a nemoci z nachlazení


Uvedené choroby léčí tento sirup: libovolné množství sušených listů jitrocele kopinatého rozřežeme, vložíme do kamenné, skleněné nebo smaltované nádoby, zalijeme studenou vodou, aby byly listy ponořeny a necháme 24 hodin stát. Pak slít, do nálevu přidat šťávu z čerstvých listů a o polovinu více cukru, než kolik váží tekutina. S cukrem vaříme 20 až 30 minut za občasného míchání. Po vychladnutí má být sirup o něco řidší než med. Při varu přidáme špetku soli, aby sirup nezcukrovatel. Můžeme přidat i několik lžící medu. (40 + 45)


Ze sušeného květenství bezu černého ostříháme květy i s krátkými stopkami a jednu lžíci vhodíme do půl litru vařící vody. Povaríme tři minuty a necháme ustát, dokud květ neklesne ke dnu. Odvar má nazelenalou barvu. Obklady z teplého odvaru přikládáme ve směsi s heřmánko- výrry odvarem na vnější otoky, např. po vytržení zubů. (40 V 4 5 )


Připravte čaj z máku vlčího a to z jedné až dvou čajových lžiček drogy a jednoho šálku vody (vařící). Po ochucení medem nebo cukrem se nápoj užívá po jedné až dvou lžících dvakrát až pětkrát denně. (002 + 006)
Návrat na obsah