KONTRYHEL OBECNÝ - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

KONTRYHEL OBECNÝ

Bylinky a přípravby > Herbář > I-J-K-L
Kontryhel obecný
Kontryhel roste především na okrajích lesů a cest, na svazích a mokrých loukách, ve vyšších polohách a pohořích. Rostlina má půlkruhovité, sedmi až devítilaločné listy na pevné, nevelké lodyze (stonku) a nenápadné, žlutozelené květy, které rozkvétají od dubna do června, ale nezřídka I později. V některých oblastech z něj uvíjejí na Boží tělo věnečky a ozdobují jimi hlavu Spasitele. Listy kontryhele leží někdy naplocho na zemi a ráno v nich vidíme uprostřed kapičku, která se leskne jako perla. Ve výškách nad 1000 metrů vidíme na něm stříbřitý povlak, který se vyskytuje na rostlinách ve vápenité půdě. Z obou rostlin, do a nad 1000 m, sbíráme nať v čase, kdy kvete, později již jen listy a sušíme je na půdě. Samotné německé jméno nám říká, že rostlina je slavná jako léčivka především pro ženy. (Frauenmantel - poruchách menstruace, výtoku (bělotoku), při nepravidelnosti v létech přechodu, při obtížích ženských pohlavních orgánů, pomáhá i na začátku puberty a spolu s řebříčkem obecným příznivě ovlivňuje periodu. V případě, když se mladým děvčatům i přes lékařem předepsaný lék nechce dostavit měsíční perioda, tehdy vše správně usměrní kontryhel spolu s řebříčkem obecným (smíšené v rovném poměru). Kontryhel působí svíravě a velmi rychle uzdravuje. Používá se též jako prostředek, který odvádí vodu a posilňuje srdce, při horečkách, zhnisaných ranách, při zanedbaných vředech. Po extrakci zubů se doporučuje kontryhel jako nejlepší prostředek. Po vícenásobném vyplachování zahojí ránu v průběhu jediného dne. ženský plášť.) Od doby křesťanství je zasvěcena Panně Marii. Uplatňuje se blahodárně nejen při Kontryhel odstraňuje slabost svalů, končetin a pomáhá při chudokrevnosti. Je velkým pomocníkem při zranění při porodu, při ochabnutí lůna žen, které mají těžké porody anebo když jsou náchylné k potratům, upevňuje plod, neboť posiluje ochablé vazivo dělohy. Ženy by měly od třetího měsíce těhotenství pít čaj z kontryhelu. Je všelékem při všech ženských nemocech a spolu s kokoškou pastuší tobolkou pomáhá I při vyhřeznutí dělohy a tříselné kýle (průtrži). V naposled zmiňovaných případech se

pijí čtyři šálky čaje přes den po doušcích, a to, pokud možno, z čerstvě natrhaných rostlin. Kromě toho

masírujeme příslušné místo tinkturou z pastuší tobolky. Při vyhřeznutí dělohy začínáme s masáží zevně, počínajíc od pochvy směrem nahoru. Ještě navíc se tu aplikují sedací koupele z řebříčku (100 g bylinky na koupel), během týdne tři koupele. Tutéž vodu můžeme po ohřátí použít ještě dvakrát.

Naši předkové používali rostlinu při epilepsii a při kýle. Uvádím citát z jednoho starého bylináře: „Když má člověk kýlu, ať již je mladý nebo starý, nechť povaří hrst byliny v „měřici“ vody tak dlouho, jako se vaří vejce na tvrdo a potom nechť to pije.“
V dnešním lidovém léčitelství bylinka opět dosáhla uznání a svého místa. Švýcarský farář Kunzle zvlášť zdůraznil: „Dvě třetiny operací žen by byly vcelku zbytečné, kdyby se zavčas a delší dobu používala tato rostlina, neboť ona vyléčí záněty lůna, horečky, sněť, zhnisání, vředy i průtrže. Každá šestinedělka by měla 5 až 10 dní pít mnoho čaje z této bylinky. Mnohé děti by ještě měly svoji matku a nejeden utrápený vdovec svoji ženu, kdyby byli poznali tento boží dar. Zvenku hojí kontryhel rány, bodné i sečné, když na ně tuto bylinku rozmělníme. Děti, které navzdory dobré stravě mají slabé svaly, zesílí po delším pití tohoto čaje.“ Kontryhel, který roste ve vyšších polohách, má lidový název ženský (stříbrný) plášť, protože spodní strana listů se stříbřitě leskne. Možno jej použít zvláště při obezitě. Dva až tři šálky denně působí velmi dobře.

Kontryhel poslouží, i když má někdo špatný spánek. Často by jej měli pít lidé trpící cukrovkou. Slabší děti viditelně zesílí, když jim do koupele přidáme kontryhel. Na jednu koupel bereme asi 200 g bylinky. Kontryhel spolu s pastuší tobolkou léčí, jak je o tom zmínka v kapitole „pastuší tobolka“, atrofie - chřadnutí svalů, neléčitelné onemocnění svalů. Tato velmi hodnotná bylinka se nasazuje i při skleróze multiplex. Z Burgundska ml sdělili, že čaj z kontryhelu přivodil v krátkém čase podstatné zlepšení při těžkých poškozeních srdečního svalu, přičemž se pil čaj a zvenku se používal na omývání v oblasti srdce. A tak náš Stvořitel ve své dobrotivosti nechal vyrůst pro každou chorobu jednu rostlinu. Nemůžeme mu za to ani dost poděkovat.

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ

Příprava čaje: Jednu vrchovatě naplněnou lžíci dáváme do 1/4 litru vody, jenom spaříme a

necháme krátce vyluhovat. Obklad: Příslušné množství čerstvých rostlin rychle umyjeme, válečkem na nudle je na desce rozmělníme a tak přiložíme. Přísada do koupele: Pro celkovou koupel bereme 200 g sušených nebo několik dvouhrstí čerstvých bylinek, dáme je na noc do nádoby se studenou vodou, následující den vše zahřejeme a tekutinu přilejeme do koupele.


Návrat na obsah