DUSNOST - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

DUSNOST

Bylinky > Bylinky dle nemocí > A-B-C-D
DUSNOST
Matthioli: „Proti dusnosti a těžkému dýchání učiň takto: vař jádra borovičná v dobrém víně, až se zhoustnou jako kaše, přidej cukru a řeckého vína coť se zdá a dávej to jísti nemocnému s jíchou slepičí. A čiň to tak dlouho, až se zhojí." (74)


Roztlučte na prášek 30 dílů omanového kořene a vmíchejte je do 60 dílů 90% lihu a 100 dílů bílého vína, nechtě 24 hodin státi a sfiltrujte. Po záchvatu vždy ihned větší odlivku. (132)


Spařte 40 g sušeného březového listí litrem vody, pak vhoďte do spářky l g kyselého uhličitanu sodného, nechtě macerovati šest hodin a sceďte, pijte dva koflíky denně - studený. (132)


Matthioli: „... prach proti dusnosti: vezmi plícník suchý, anýz, plíce liščí připravené, kopr vlašský, lékořici, kořen vomanový, zázvoru, každého rovný díl, každé zvláště ztluc na prach a prosej směs spolu. Potom vezmi cukru tak mnoho, co všecek prach váží a směs spolu. Toho prachu užívej ráno i na noc, nebo odjímá dusnotu a všecky zacpalosti plieni i jatrní propravuje, kašel a drápavost hojí." (74)


20 g kozí brady, 15 g květu bezu, 15 g yzopu, 25 g svízele, 25 g máty. Třikrát denně šálek horkého nálevu vždy po jídle. Vařte s fíkem. Žvýká se nastrouhaný křen, několikráte za den. Slané zábaly přes prsa podle Kneippa. Pouze na dvě hodiny před spaním. (132)
Návrat na obsah