Eleuterokok ostnitý - čertův kořen - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

Eleuterokok ostnitý - čertův kořen

Bylinky > Herbář > D-E-F-H
Eleuterokok ostnitý - čertův kořen

Sbíraná část: kořen

Účinně napomáhá při:

Dlouhodobém chronickém stresu, zvyšuje obranyschopnost. Velmi účinně působí na snížení hladiny cholesterolu v krvi a působí preventivně proti kornatění cév. Bylina odstraňuje ztučnění jater - steatózu. Působí preventivně proti mozkové mrtvici. Bylina také snižuje hladinu cukru v krvi. Zmírňuje následky ozařování a snižuje toxicitu léků – vedlejší účinky léků. Velmi účinná je zejména ve formě výluhu – tinktury.

Obecný popis:

Eleuterokok ostnitý je vytrvalý, opadavý, mrazuvzdorný keř dorůstající do průměrně výše 1,5 až 2 m, výjimečně až 4 m. Nad zemí vyrůstá i 20 stonků s tenkou světlešedou kůrou které se v horní části větví. Stonky a hlavně mladé větve jsou hustě porostlé křehkými ostny jež jsou natočeny špičkou dolů.

Listy s řapíky až 12 cm dlouhými jsou tři až pětičetně dlanitě složené. Roztroušeně chlupaté čepele lístků, vyrůstají na krátkých řapíčcích, jsou podlouhlé nebo eliptické, mají klínovitou bázi a špičatý vrchol, po obvodě jsou zubaté a mají výraznou zpeřenou žilnatinu o 6 nebo 7 párech.

Na koncích některých větví vyrůstají drobné, dlouze stopkaté, voňavé pětičetné květy v jednoduchých kulovitých okolících. Souplodí obsahuje tmavě fialové nejedlé plody.

Používaná část:

kořen

Způsob použití:

Nejlepší forma podávání je ve formě tinktury – extraktu.
Návrat na obsah