CUKROVKA - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

CUKROVKA

Bylinky a přípravby > Bylinky dle nemocí > A-B-C-D
CUKROVKA
Hladinu cukru v krvi snižují: cibule, česnek, pór, celer, borůvky, brusinky – které je třeba konzumovat spíše syrové. Z bylin
jsou to nať jestřabiny, list borůvky, list kopřivy, list šalvěje, fazolové lusky, pýr, list černého bezu, kořen pampelišky, semeno píska- vice řeckého sena, oddenek kozlíku. (99)


Lžíci fazolových lusků vaříme 10 až 15 minut v litru vody, pak nasypeme lžíci kopřivy, dvě lžíce listu borůvky, dvě lžíce
natě jestřabiny a necháme vyluhovat. Získaný odvar vypijeme v průběhu dne, spíše před jídlem. (99)


15 g listu borůvky černé, 15 g kopřivy dvoudomé, 10 g kořene lopuchu většího, 5 g kořene smetánky lékařské a 5 g semena lnu setého. Připravíme ze směsi nálev, doba vyluhování 20 minut. Pije se třikrát denně po jednom šálku čaje před jídlem. (78 + 66)


Smícháme 20 g mochny husí, 20 g fazole obecné (lusk bez semene), 10 g listu borůvky černé, 10 g listu ostružiníku krovitého a 10 g listu kopřivy dvoudomé. Nálev připrvíme tak, že tři polévkové lžíce směsi necháme vyluhovat ve 200 ml vody 5 minut, pak scedíme. Ulehneme na lůžko a přiložíme na 2 hodiny obklad na oblast slinivky - nejméně jednou za 14 dní. (78 + 66)


100 g listu borůvky, 100 g listu kopřivy, 100 g fazolových lusků, 100 g natě třezalky a 100 g máty na jednu lázeň. Krátce povařit a scedit do vany. Lze opakovat každý den. (99)


20 g natě jestřabiny lékařské, 20 g listu borůvky černé, 5 g kůry krušiny olšové a 5 g listu břízy bělokoré. Nálev: nechat ustát do zchladnutí, pak scedit. Pije se třikrát denně po jednom šálku čaje před jídlem. (78 + 66)


Bylinářka Trebenová radí čtyř až šestitýdenní letní a zimní kúru: Letní kúra spočívá v tom, že nemocný sní během dne 10, při dobré snášenlivosti až 15 dobře umytých lodyh pampelišky, bez květu. Na nepříjemnou chuť stonku se organismus zpravidla rychle a dobře adaptuje. Na zimu se užívá macerát ze jmelí: l čajová lžička na šálek výluhu. Prvé dva týdny užívat 3 šálky denně, další dva týdny 2 šálky a nakonec už jen jeden šálek denně. Jmelí by mělo být natrháno do začátku prosince. (136 + 47 - 123)


15 g kuklíku, 40 g fazolových lusků bez semen, 5 g zeměžluči, 10 g mochny a 30 g truskavce. Pijí se 4 šálky nálevu denně. Vlašské ořechy pojídat vždy po večeři a pít vodu z kyselého zelí. (132)


10 g kopřivy, 10 g fazolových lusků bez semen, 20 g březového listu, 60 g listu borůvky, vše smícháme a l čajovou lžičku směsi vaříme 7 minut ve čtvrt litru vody, hned scedíme a denně před každým hlavním jídlem vypijeme šálek teplého čaje.


15 g natě jestřabiny lékařské, 15 g lusků fazole obecné bez semen, 5 g listu máty peprné, 5 g listu smetanky lékařské. Nálev: doba vyluhování 20 minut. Pijí se tři šálky denně a to tak, že polovina šálku se pije 15 minut před jídlem a druhá 30 minut po jídle. (78 + 66)


25 g natě jestřabiny lékařské, 20 g listu borůvky černé, 5 g kůry krušiny olšové, 5 g listu břízy bělokoré. Nálev: nechat ustát do zchladnutí, pak scedit. Pije se třikrát denně po jednom šálku čaje před jídlem. (78 + 66)


0125 • „Bylinářka Pestrová, která sama trpěla těžší formou cukrovky, přidávala do DIABETANU po 10 g mladých listů kopřivy a puškvorce, pila čaj 3 krát denně – vždy sklenici nálevu - a měla velmi dobré výsledky - i u jiných nemocných.
(136 + 47-94)


20 g natě violky trojbarevné, 20 g chaluhy bublinaté, 10 g listu kopřivy dvoudomé, 10 g kořene lopuchu většího, 10 g natě rdesna ptačího (truskavce). Nálev: pije se dvakrát denně po jednom šálku čaje.


20 g natě jestřabiny lékařské, 10 g listu borůvky černé, 10 g lusků fazole obecné bez semen. Nálev: doba vyluhování 20 minut. Pijí se tři šálky denně - polovina šálku 15 minut před jídlem, polovina 30 minut po jídle. •(78 + 66)


Při cukrovce pomáhá také masáž - nejlépe arašidovým olejem dolní části páteře a zad, v křížích a bedrechi podél ischiatického nervu. (15)


20 g lusků fazole obecného bez semen, 10 g listu borůvky černé, 10 g listu šalvěje lékařské, 10 g šištice chmelu obecného. Odvar: dvě kávové lžičky směsi na čtvrt litru vody. Doba varu 5 až 10 minut, scedit Pijí se dva šálky denně. (78 + 66)


60 g listu borůvky černé, 20 g listu břízy bělokoré, 10 g lusků fazole obecného bez semen a 10 g listu kopřivy dvoudomé. Odvar: Dvě kávové lžičky směsi na šálek vody povaríme dvě minuty, vyluhujeme 5 minut, scedíme. Pije se po jednom šálku dva až třikrát denně před jídlem. (78 + 66)


Smíchat stejné díly fazolových lusků bez semen, jestřabiny lékařské, borůvky černé a kopřivy dvoudomé. Dvě kávové lžičky této směsi na šálek vody, vařit 5 minut a 20 minut nechat vyluhovat. Po scezení pije se po jednom šálku teplého čaje vždy před jídlem. (130)


25 g jitrocele, 30 g lusků fazole, 15 g borůvkového listí, 20 g babího hněvu, 10 g jestřábníku. Šálek teplého
nálevu vždy po jídle. (132)


25 g listů březových, 25 g listů borůvkových, 15 g listů boldamu, 20 g zemědýmu, 5 g listů eukalyptu, 10 g kručinky. Šálek teplého nálevu vždy po jídle. (132)


Přikládejte aspoň týden na okolí ledvin chladicí obklady jako léčivou hlínu, rozmíchanou v přihřátém octě, rozmačkané syrové brambory, listy karfiolu nebo podběle. Znamenitý americký prostředek proti cukrovce je čaj z bílých fazolí: dvě hrsti fazolí vařte ve třech litrech vody, až se voda svaří na polovinu sceďte a pijte jen horký vývar (ale nesmíte naprosto píti zároveň nic jiného!) (132)


Tři lžičky sušených listů ořešáku královského na půl litru vody. Přelijeme vařící vodou a necháme 15 minut louhovat. Pijeme dva šálky denně. Užíváme vnitřně horký, zevně ke kloktání a také na obklady při chudokrevnosti, nechutenství a na posílení nervů. Pomáhají i obklady při poruchách menstruace a zažívání a při vyrážkách. (14)


Nať byliny krkavec toten – trhaná v době květu. Aplikuje se třikrát denně nálev z l pól. lžíce 15 minut před jídlem po dobu
40 dnů. (44)


Receptura poslední doby: tinktura z eleuterococcu, dodávaná z Ruska. Začíná se pěti kapkami denně, denně se jedna kapka přidává až do třiceti. Pak se zase jedna kapka ubírá. Brát nejlépe na noc. Kúra trvá 50 dní. (44)


Receptura nesčetněkrát ověřená a při striktním dodržování postupu funguje spolehlivě. Potřebné byliny jsou fazolové lusky, kořen omanu pravého, nať jestřabiny lékařské a list jasanu ztepilého, lichozpeřený, trhaný na jaře a kořen smetanky lékařské. Postup: dvě hrsti přesušených fazolových listů se namočí na 24 hodin do vody a pak se ve dvou litrech vody vaří tak dlouho, až zůstane 0,6 litru odvaru. Tím se pak přelije jedna polévková lžíce směsi ostatních bylin (poměr l : l: 1) a nechá se 15 minut vyluhovat. Pije se přes celý den, nejméně nadesetkrát, třeba po polévkové lžíci. (44)


Pomáhá kořen lopuchu většího. Léčivý čaj se připravuje z jedné až dvou lžiček drcené drogy, která se přeleje šálkem vařící vody. Užívají se dva až tři šálky denně. Droga se může i krátce povařit. (002 + 006)


Cukrovkári by měli denně sníst až deset stvolů pampelišky lékařské, kdy pampeliška kvete. Nejprve se stvoly spolu s květy umyjí, až potom se květ odstraní a stvoly sepomalu žvýkají. (123)


Maria Treben radí: „Velký švýcarský přírodní léčitel faráž Kiinzle říká: cukrovka se dá poměrně rychle vyléčit těmito bylinkami: tři díly kuklíku, po jednom dílu ostružiny a borůvky, tři díly mochny zlaté a dva díly zelených usušených fazolových lusků bez semen. Na čtvrt litru vody se dá jedna vrchovatá čajová lžička směsi, spaříme a necháme tři
minuty vyluhovat. Denní množství je jeden a půl až dva litry." (123)


Při léčení cukrovky pomůže oddenek puškvorce. Do šálku studené vody se dá na noc jedna zarovnaná čajová lžička, ráno se pouze zlehka zahřeje, scedí a pije se před a po každém jídle jeden doušek, tedy šest doušků během dne. (123)


Pomáhá domácí nápoj výborné chuti: 500 g póru se nakrájí nadrobno až po zelené listy, zaleje se 0,7 litru bílého (nesladkého) vína tak, aby bylo vše ponořené a nechá se 24 hod-r in přikryté stát. Scedí se do láhve a pije ráno a večer po jednom doušku. Zbytky póru po vyluhování můžeme natřít na chléb a sníst. (123)


Ke snížení hladiny cukru poslouží nálev z jedné polévkové lžíce směsi bylin: listy borůvky, fazolové lusky bez semen a nať kopřivy. Lžíce směsi na hrnek vody, pije se dvakrát denně. (337)


Smíchejte po jednom dílu listu borůvky, šalvěje, šištic chmele a dva díly fazolových lusků bez semen. Jednu polévkovou lžíci této směsi krátce povarte ve čtvrt litru vody. Pije se třikrát denně po jednom šálku. (337)


Smíchejte šest dílů listů borůvky, dva díly listů břízy, jeden díl listu kopřivy a jeden díl fazolových lusků bez semen. Jednu polévkovou lžíci této směsi krátce povařit. Pije se dvakrát až třikrát denně před jídlem. (337)


Doporučeným prostředkem je kořen puškvorce. Přes noc macerujte rovnou čajovou lžičku mletého kořene v šálku vody,
ráno ohřejte (ale nevařte), sceďte a pijte vždy jeden doušek po každém jídle. (337)


Astragallus hoantchi (kořen) – dva díly, dioskorea batatas - oddenek, l díl. Voda 500 dílů. Směs rozdrcených surovin a vody
se vaří, až zbude jen 1/3 vody, pak se podává v jednom dni třikrát 100 ml. (114)


Čirůvka májová (calocyba gambosa) obsahuje látku, snižující hladinu krevního cukru. Roku 1956 objevil hypoglykemizující účinek náhodou M. Porton, francouzský lékař a znalec hub, který trpěl cukrovkou. Za několik dnů po požití asi 250 g májovek pocítil úlevu jako po inzulínu. Pominuly mu průvodní příznaky cukrovky jako jsou polyurie, suchost jazyka, nespavost, bolesti hlavy a končetin a zmizel cukr v moči, který byl dříve zjišťován v hodnotách průměrně 3,5%. (109 + 128)





Při cukrovce - pod kontrolou lékaře


Smícháme 150 g natě jestřabiny lékařské, po 100 g listu medvědice lékařské, borůvky, natě kontryhele, natě průtržníku a kořene kosatce, po 50 g natě přesličky a listu moruše. Do 600 ml vřelé vody dáme dvě polévkové lžíce této směsi, vaříme 3 minuty a necháme 20 minut vyluhovat, pak precedíme. Užíváme šestkrát denně 80 ml odvaru 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle. (91)


Smícháme 200 g natě kontryhele, po 50 g natě jestřabiny, plodu borůvky, listu borůvky, listu kopřivy a lusku fazole (bez semena) a po 30 g listu ostružiny, moruše, semena lnu a kořene pampelišky. Jinak jako recept č. 0150. (91)



Smícháme po 50 g listu borůvky, lusku fazole (bez semena) a 100 g natě jestřabiny. Jinak jako u receptu č. 0150. (91)


Směs po 25 g natě jestřabiny lékařské a pampelišky, fazolových lusků bez semen, listu borůvky a kořene pampelišky – 1 čajovou lžičku směsi do šálku vody, vaří se 5 až 10 minut, pak se scedí. Pije se denně před každým hlavním jídlem šálek teplého čaje. (30)


Po 25 g fazolových lusků bez semen, listu borůvky, natě jestřabiny lékařské a macešky trojbarevné. Jednu čajovou lžičku směsi do šálku vody, vaří se 5 až 10 minut a pak se scedí. Pije se denně před každým jídlem (hlavním jídlem) šálek teplého čaje. (30)


Po 10 g fazolových lusků bez semen a natě kopřivy, 20 g březového listí a 60 g listu borůvky. Jedna čajová lžička směsi do šálku vody, vaří se 5 až 10 minut, pak se scedí. Pije se denně před hlavním jídlem šálek teplého čaje. (30)





Cukrovka - podpůrný čaj


Smícháme 10 g plodu jalovce, 10 g třezaIky, 15 g pampelišky, 20 g oplodí fazole a 50 g listů borůvky. Jednu polévkovou lžíci směsi krátce povaríme a necháme 20 minut louhovat. Pije se dva až třikrát denně šálek. (126)


Smícháme 40 g listu borůvky a 60 g oplodí fazole. Dále jako recept č. 0156. (126)


Smícháme stejným dílem semeno řeckého sena, nať jestřabiny, semeno ostropeřce a list borůvky. Dále jako 0156. (126)


Smícháme po 20 g list borůvky, kořen pampelišky, list brusinky, kořen nátržníku a plody jalovce. Dále jako 0156. (126)


Smícháme po 10 g list kopřivy, plod fenyklu a kořen lékořice, 20 g natě macešky a 10 g oplodí fazole. Dále jako 0156. (126)





Při pomocné léčbě cukrovky


Čaj: dvě lžíce řezaných listů borůvky na čtvrt litru vody, 10 minut necháme vařit, scedíme a pijeme dva šálky chladného čaje denně. (40 + 45)


Smícháme list borůvky, šalvěje, hlávky chmele po jedné lžíci, fazolové lusky dvě lžíce. Dvě lžičky směsi na čtvrt litru vody, necháme 10 minut vařit, scedíme a pijeme dva šálky chladného čaje denně. (40 + 45)


Jednu lžíci sušených plodů bezu černého vaříme 15 minut v- půl litru vody> necháme vyluhovat, scedíme a pijeme chladný. (40 + 45)


Připravíme bezinkový rosol diabetický takto: vyzrálé plody bezu černého rozvaříme, vylisujeme a do šťávy přidáme umělé sladidlo, Petosu a půl hodiny vaříme. Uzavřeme pak do malých skleniček a uložíme ve studené místnosti. (40 + 45)


Pro diabetiky je vhodný odvar ze sušených plodů bezu černého. Jednu lžičku sušených plodů vaříme 15 minut v půl litru vody. Necháme vychladnout a precedíme. (40 + 45)





Při cukrovce, ale i při ledvinových a močových kamenech a hemeroidech


Dvě polévkové lžíce asparáguse lékařského zalejeme 500 ml vřelé vody a necháme jednu hodinu vyluhovat. Precedíme a užíváme třikrát denně 150 ml 15 minut před jídlem. (91)





Kombinovaná pomocná léčba


Prvých pět dní užíváme čtyřikrát denně dvě polévkové lžíce nálevu z pelyňku. Druhých deset dní užíváme čtyřikrát denně dvě polévkové lžíce nálevu z vavřínového listu. Třetích 15 dní užíváme čajovinu DIABETAN, kterou před použitím obohatíme tak, že na 100 g čajoviny přidáme 15 g kopřivy a 10 g puškvorce. (27)





Cukrovka a močové potíže


Připravíme čaj z této směsi: 25 g listu kassie úzkolisté, 25 g květu nebo listu slézu lesního, 25 g natě řebříčeku obecného, 12,5 g listu máty peprné, 12,5 g lusků bez semen fazole obecné, 12,5 g plodu bedrníku anýzu, 12,5 g fenyklu obecného, 5 g květu chrpy polní,5 g květu měsíčeku lékařského, 5 g natě violky trojbarevné, 5 g kořene pýru plazivého, 5 g kořene jehlice trnité. Tři polévkové lžíce této směsi na půl litru vody. Celé množství vypít v průběhu dne. (78 + 66)





Při pomocné léčbě a jako močopudný a potopudný prostředek
Pomáhá jestřabina lékařská. Velká polévková lžíce drogy se spaří vřelou vodou a nechá 15 až 20 minut vyluhovat pod pokličkou. Užívá se asi l dcl čaje 4 až 6 krát denně před a po jídle. (50)
Návrat na obsah