Bez černý - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

Bez černý

Bylinky > Herbář > A-B-C
Bez černý

Sbíraná část: květ, plod, pupen

Účinně napomáhá při:

Květ – nachlazení, chřipce, zánětech průdušek, zánětech čelních dutin, zánětu močového měchýře, angině, podporuje vykašlávání a tvorbu mateřského mléka, obsahuje rutin, flavonoidy, minerální látky. Podporuje funkci ledvin a močového ústrojí.

Plod – velmi účinně působí proti bolesti zejména páteře a nervů z ní vycházejících, při bolestech kloubů, trojklanného nervu, sedacího nervu. Působí při zánětech kloubů, revmatismu, artróze ,artritidě, patních ostruhách. Snižuje krevní tlak. Podporuje vylučování nežádoucích solí z těla.

Tinktura z pupenů – gemmoterapie působí proti revmatu, bolestem, zánětům, proti nepříjemnému tělesnému zápachu.

Čerstvé plody mají silné projímavé účinky, sušením a vařením je ztrácí.

Obecný popis:

Bez černý je keř dorůstající výšky několika metrů. Má šedohnědou borku a bílou porézní dřen. Listy jsou nestejně pilovité, náhle zašpičatělé, dvou až tříjařmé. Soukvětí je chocholíkovitý mnohoramenný vrcholík. Květy mají bílou barvu. Plody bezu jsou malé, černé, kulaté, lesklé peckovice.

Používaná část:

Květ, plod, pupen

Způsob použití: Květ se používá ve formě bylinného čaje, nejlépe ve směsi s dalšími bylinami. Plod se používá ve formě bylinného čaje, nejlépe ve směsi s dalšími bylinami, ale také se z něj vyrábí různé likéry a šťávy. Z pupenů se vyrábí tinktura - gemmoterapie.
Návrat na obsah