KOLENO - Supermazlici

Supermazlíci
Přejít na obsah

KOLENO

Bylinky > Bylinky dle nemocí > I-J-K
KOLENO
Koleno bolestivé, opuchlé

Na opuchlé koleno lze ráno a večer přiložit náplast, která je připravena ze včelího voštinového medu a drcených voštin. Za několik dní přestane koleno bolet. Pokud jsou v koleně velké bolesti, rozdrtí se v hmoždíři tři polévkové lžíce jalovčinek a ty se rozvaří v půl litru jablečného octa s příměsí žlutého jílu na hustší kaši, která se v silnější vrstvě namaže na koleno. To se pak ováže mokrým obvazem a navrch ještě suchým. Tyto obklady se vyměňují každé čtyři hodiny. Při nedostupnosti jablečného octa je možno použít i obyčejný, ale jablečný je lepší. (136 + 47 - 31)


Welserová: „Jezevčí sádlo je lepší než jelení lůj, ačkoliv i ten je dobrý, neboť jsem to sama zkusila na bolavé koleno." (134)


Rozmačkat na kousku plátna brambory čerstvě uvařené ve slupce a přiložit formou horkého obkladu večer na koleno, převázat a ponechat do rána. Jinak lze na příklad aplikovat kostival, který se může přidat do brambor nebo použít samostaně buď čerstvě strouhaný, nebo formou vařené kasičky (s vodou a trochou krupice) jako obklad. (136 + 47 - 32)


Po dobu tří týdnů mazat na noc pupalkový olej. (302)


Plody jalovce dobře roztlučeme a smísíme s jablečným octem na kaši. Pak vše vaříme, až se bobulky rozvaří. Potom vezmeme kvalitní jíl a rozmísíme ho s jablečným octem a jalovcovým vývarem na hustou kaši. Vzniklou hmotu namažeme 2 cm silně na textilii a obalíme nemocné koleno. Ponecháme několik hodin. (136 + 47-80)


Voda v koleně

Vzít hrneček Čerstvého mléka, mírně osladit a povářit v něm tři minuty přiměřené množství heřmánku. Vyvařený heřmánek dát na obvazový materiál a na to nalít čerstvý vaječný bílek, dobře rozetřít a přiložit formou náplasti přes noc. Ráno náplast sundat a opatřit koleno elastickým obvazem, večer postup opakovat. Obvykle postačí několik těchto procedur. Pokud koleno ještě vzdoruje, je zapotřebí ještě aplikovat náplast ze strouhaného křenu a hladké mouky v poměru l : l až l : 2. (136 + 47-41)


Houba v koleně

Pokud houba v koleně není tuberkulózni, zmizí po obkladech netřesku nebo mokré léčivé hlíny, ale dávejte je několik týdnů. (132)


Koleno oteklé

Koupejte nohy denně nejméně čtvrt hodiny v odvaru ze směsi mateřídoušky a rebríčku, přilévat stále horký odvar, aby se řádně zapařily, načež promasírujte nahřátým jeveným olejem. Pijte při tom šťávu z mrkve. Při strhaných nohách ne příliš horké koupele. (132)


5 dílů truskavce, 5 dílů přesličky, 7 dílů máty peprné, 5 dílů tužebníku jilmového, 6 dílů kořene andělského, 5 dílů kořene čekanky, 6 dílů květu sedmikrásky, 5 dílů violky trojbarevné. Jedna čajová lžíce směsi se nechá přejít varem 2 dl vody, po přecezení se pijí po dobu 9 týdnů tři šálky denně. (302)


Při tzv. bílém toku obkládejte kolena třikrát denně vyměňovaným obkladem z čerstvého listí lískového - na půl litru vody hrst listí - a do poloviny vyvařit. (132)


Kolena oteklá po uhození: rozvařte v kamenném hrnku v půl litru vody větší cibuli s kouskem mýchla a zamíchejte trochu žitné mouky, aby vznikla hustší kasička, kterou přikládejte ještě teplou na postižené místo. (132)


Kolena oteklá při revmatismu: kde nic nepomáhá, pomůže zaručeně mírné, ale dlouhodobé natírání otoku tzv. červeným výtažkem vilínovým (hamamelisovým). (132)


Do litru 75% lihu naložte 50 g arnikových květů, 15 g balzaminových květů, nechte M dní táhnout, přefiltrujte. Při použití smícháte díl roztoku s jedním dílem destilované vody studené, namočíte obkladek a nevyždímaný obtočíte na koleno. (132)
Návrat na obsah